Hore
Na Malte na Vianoce deti v kostoloch rozprávajú príbehy o narodení Ježiška. Je to pocta…

Na Malte na Vianoce deti v kostoloch rozprávajú príbehy o narodení Ježiška. Je to pocta…

Krásne Vianoce sú opäť tu. Aspoň ja ich tak vnímam. Pre mňa sú Vianoce nádherné, veselé a čisté. Čarovný čas prianí, spomienok, radostí, ale i čas rozjímania, úvah a meditácií. Tešia ma naše typické slovenské zvyky a tradície a rada skúšam aj nové.

Sviečky v orechovej škrupinke.

Napríklad tento rok som si vyrobila sviečky z orechovej škrupinky, ktoré sa  majú púšťať po vode a podľa toho ako sa sviečka bude na vode správať, tak sa mi má v nasledujúcom roku dariť. Keď sa pohne po vode, vraj sa mi zmení život, keď zostane stáť, tak sa nič nezmení a keď sa ponorí, mám sa zlepšiť, lebo som nevenovala svojej práci – výrobe sviečky, dostatočnú pozornosť.

A aké zvyky na Vianoce máte vy? Napríklad, ja ešte prekrajujem jabĺčko na polovicu pre hviezdičku v strede kvôli šťastiu, natierame si medom na čelo krížik pre vyznanie k Božiemu slovu, vkladám peniaze do biblie pre to, aby boli po celý rok a pod stôl dávam reťaz a sekeru, aby rodina držala vždy spolu a bola silná.

No Vianoce sú pre mnohých, vrátane mňa, aj časom oddychu a dlhších dovoleniek. Mnohí naši klienti využívajú vianočný čas na vycestovanie do zahraničia s cieľom zdokonaliť sa v cudzom jazyku. Popritom zažívajú iné vianočné tradície a zvyky a prinášajú si domov mnohé zážitky. Aký teda môže byť jazykový pobyt na Malte cez Vianoce?

Vianoce na Malte sú veľmi dôležitým sviatkom. Na Malte sa zdobia všetky kostoly a ulice, deti  spievajú koledy. Všade je veľa mechanických jasličiek s hudbou. Figúrky sa pohybujú a hrajú vianočnú hudbu.  V Manoel  Theatre sa hrá zábavná pantomíma a všade vládne láska a smiech.  Rodiny sa stretávajú a stolujú spoločne doma alebo v reštauráciách. Prebiehajú bohoslužby.

Čo  jedia Malťania na Vianoce?

Horúci gaštanový a kokosový nápoj – Imbuljuta Taj Gastan. Servíruje sa po polnočnej omši a na Nový rok. Tento drink úžasne vonia škoricou, čokoládou, hrebíčkami, pomarančom, mandarínkou a samozrejme gaštanom. Servíruje sa do hrnčekov alebo menších misiek a vždy horúci.

Tradičný vianočný nápoj na Malte.

Medový alebo melasový prsteň – Quaghaq tal Ghasel. Ide o jemné pečivo, v ktorom sa vôbec nevyskytuje med, hoci je v názve.  Kedysi dávno ľudia na výrobu tohto vianočného pečiva používali gastanija, ktorá sa vyrábala rozpúšťaním medových plátov po odstránení medu. Keďže slovíčko gastanija korešponduje s talianskym castagna, čo znamená gaštan, začali sa ľudia domnievať, že ide o gaštanový koláč, ale je to len gaštanová farba, ktorá má s gaštanom niečo spoločné. Dnes sa do koláča pridáva melasa a kto chce sladšiu chuť, tak cukor.

Tradičný vianočný koláč na Malte.

Z hlavných jedál si Malťania doma doprajú: slepačí vývar – brodu tat-tigiega, pečené kura alebo bravčové so zemiakmi alebo pečené makaróny. Jedlo sa podáva z čerstvým ovocím alebo pomarančmi alebo mandarínkami. V reštauráciách sa podáva tuniak, kura, morské plody, polievka a cestoviny.

Niekoľko týždňov pred Vianocami si ľudia  v domácnostiach na Malte aj na Gozo pestujú vianočnú ozdobu z pšeničných semienok tzv. gulbiena. Semienka pšenice sa umiestnia do nádoby s vatou a vodou a tá sa postaví do tmavého rohu. Približne po troch týždňoch vyrazia z nádoby krásne dlhé biele výhonky, ktoré sa používajú na ozdobu v kostoloch a v domácnostiach.

Maltská vianočná gulbiena.

Na Štedrý deň v mnohých mestečkách a dedinách prebiehajú procesie, kde deti kráčajú v skupinkách, nesú lampáše a spievajú koledy. Počas polnočnej omše vybrané dieťa  rozpráva príbeh o narodení Ježiška. Je to veľká pocta a dieťa sa na túto udalosť pripravuje s pomocou rodiny a priateľov.

Vianoce na jazykovom pobyte na Malte.

Som si istá, že Vianoce na Malte či na Goze sú krásne a výnimočné, rovnako ako tie naše na Slovensku.  Akékoľvek tradície ľudia na Vianoce majú, jedno je isté, tieto sviatky nám otvárajú srdcia, pestujú lásku a dobrotu k blížnym. Kdekoľvek na svete budete, prajem Vám nádherné vianočné chvíle a všetko najlepšie v Novom roku 2019.