Hore

Work and Study Nový Zéland

Vyberte si ten správny Work and Study program na Novom Zélande

Skombinovať štúdium a prácu už nie je viac problémom!

Work and Study programy na Novom Zélande sa značne líšia od tých v Kanade, či inde vo svete. Nový Zéland má širokú ponuku pracovných pozícií, programov, dĺžky práce a štúdia, škôl, či destinácií.

 

Každá škola má iné Work and Study programy, no všetky sú v kombinácii so štúdiom angličtiny.

Asi najbežnejšie sú programy Internship, čo je vlastne platená alebo neplatená stáž. Budete pracovať výmenou za štúdium angličtiny a získania pracovných skúseností, alebo budete dostávať plat.

Potom je to Work Placement. To je program, kde vám popri štúdiu angličtiny pomôžu s hľadaním si práce, ukážu vám kde a ako hľadať, oboznámia vás s pracovným zákonníkom na Novom Zélande, naučia vás, ako správne napísať životopis, motivačný list, žiadosť a ukážu vám ako správne odpovedať na otázky na osobnom pohovore. Nakoniec, vám pomôžu s prípravou na pohovor v práci na Novom Zélande (väčšinou je maximum 3 pohovory).

Medzi obľúbené programy patrí aj Volunteer program, čiže dobrovoľnícky. Po absolvovaní kurzu angličtiny, môžete ísť pomáhať do inštitúcií, či zariadení, ktoré konkrétna škola ponúka. Väčšinou ide o pomoc na farmách, v prírodných parkoch, v miestnych školách, či centrách pre seniorov.

Študenti veľmi radi využívajú aj angličtinu spojenú so zberom sezónneho ovocia a zeleniny. Tento typ programu je to klasické „Work and Study,“ kde študenti študujú určitý počet týždňov a potom pracujú, za čo sú platení.

Veľmi zaujímavý program na Novom Zélande a v Austrálii je Demi au Pair. Je určený pre študentov, ktorí budú pracovať popri štúdiu. práca je taktiež výmenou za ubytovanie, stravu, štúdium a dopravu do a zo školy. Ide o starostlivosť o deti, upratanie domu, navarenie, atď.

Medzi novšie programy patrí napríklad Barista Trainig, kde sa študenti učia umeniu kávy, jej históriu, spôsob prípravy a servírovania.

Dĺžka programov

Pri každom programe a pozícii je to inak, ale minimálna dĺžka jazykového kurzu pred začatím práce sú 2 týždne, potom buď 4, 6, 8, 12, 16 týždňov a viac. Potom začnete pracovať a tam sa dĺžka tiež líši: je od 1 týždňa až po 1 rok. Všetko je však možné predĺžiť, v závislosti od vašich víz.

Rovnako sa líšia od školy, programu a pozície, ale potrebné je:

  • Zvoliť si vhodné víza: buď Student Visa, alebo Working Holiday Visa, alebo Student and Trainee Visa – všetko závisí od dĺžky štúdia a počtu odpracovaných hodín
  • Vek: vo väčšine programov vyžadujú 18 – 30 rokov, kurz pre baristov má 16+
  • Čistý register trestov
  • Dostatok finančných prostriedkov na život na Novom Zélande (min. 4200 NZD)
  • Vo väčšine škôl je podmienka študovať min. 14 týždňov
  • Pre program Demi au Pair je potrebný aj vodičský preukaz a záchranársky kurz
  • Pre niektoré Internship programy treba mať aj druhý cudzí jazyk okrem angličtiny, počítačová gramotnosť a schopnosť pracovať v kolektíve
  • Úroveň angličtiny: min. A2/B1, niektoré programy však vyžadujú aj B2

Každý program a každá škola ponúka niečo iné. V programe Internship najčastejšie sú to však: práca v administratíve, marketing, financie, médiá, neziskové organizácie, turizmus, hotely, reštaurácie, bary, kasína, pekárne, na farme, práca v lyžiarskom stredisku, obchodoch, recepciách, v IT odboroch, au-pair, call centrum, reklama, PR, atď.

V dobrovoľníckom programe to je: práca v prírodnom parku, výsadba stromov a rastlín, pomoc v miestnej škole, v centrách pre seniorov, v kanceláriách, v lyžiarskych strediskách, v záhradníctve, v turizme, ochrana ohrozených druhov, environmentálna výchova, zachovávanie turistických chodníkov, atď.

Termíny: Kurzy sa väčšinou začínajú každý pondelok (okrem štátnych sviatkov) a pracovať sa začína až potom. Avšak, napríklad zber ovocia a zeleniny je sezónna práca a je v ponuke len od októbra do apríla. Demi au Pair je v ponuke len počas januára, februára, marca, augusta a októbra (niekedy sa dá dohodnúť aj na iných termínoch, tie sú však drahšie). Kurz pre baristov má stanovené konkrétne dátumy na rok 2018 a to: 23.2., 4.5., 22.6., 17.8. a 12.10. a trvá 4 týždne.

Ceny sa veľmi líšia, pretože každá škola ku svojmu programu ponúka iné benefity. Navyše, čím viac týždňov si zvolíte, tým menej zaplatíte.

Plat je len pri zbere ovocia a zeleniny, kde to vychádza cca od 15 do 17 NZD na hodinu. Vo vysokej sezóne však bývajú aj príplatky. Ak je to platené Internship tak to väčšinou býva minimálna mzda, závisí to však aj od vašej šikovnosti.

Skúsenosti našich študentov