Hore
10 faktov o Rusku, ktoré ste určite netušili!

10 faktov o Rusku, ktoré ste určite netušili!

Z hodín geografie všetci vieme, že Rusko je svojou rozlohou najväčšia krajina na svete. A takto veľká krajina musí so sebou pochopiteľne niesť aj množstvo zaujímavostí, viac či menej známych. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili 10 faktov o Rusku, ktoré ste si v škole určite nespomínali!

Prečítaj si týchto 10 faktov o Rusku a prekvap nimi v škole!

10 FAKTOV O RUSKU:

1. Najviac milionárov sa nachádza v Moskve

Hlavné mesto Ruska sa pýši naozaj kadečím – krásnymi stavbami a pamiatkami, ale aj luxusnými automobilmi, ktoré možno spatriť na každom kroku. Stretnete sa tu dokonca s väčším počtom áut značky Rolls Royce ako v Monaku! Niet sa však čomu čudovať, Moskva prevyšuje svojím počtom milionárom akékoľvek iné mesto na svete – konkrétne ich má byť 79.

Mnoho ruských boháčov si okrem drahých áut najíma aj súkromné sanitky, vďaka ktorým s ľahkosťou predchádzajú akémukoľvek zdržaniu v dopravnej zápche.

2. Transsibírska magistrála, najdlhšia železničná trať sveta

O Transsibírskej magistrále už určite väčšina z vás počula. Ide o najdlhšiu železničnú trať na svete, vďaka ktorej sa dostanete z Moskvy do Vladivostoku. Vedeli ste ale, že táto železnica je dlhá takmer 2800 kilometrov a počas cesty prejdete 8 časovými pásmami?
Počas takmer týždennej cesty zo začiatočnej stanice po konečnú precestujete 87 mestami a prekročíte 16 riek.

3. Matrioška nepochádza tak úplne z Ruska

Matrioška, drevená bábika a azda najznámejší suvenír, ktorý so sebou môžete z návštevy Ruska priniesť. Úplne prvá matrioška, ktorú tvorilo 8 do seba sa skrývajúcich bábik, bola vyrobená v 90. rokoch 19. storočia a veľmi rýchlo nadobudla popularitu. Bábkar Zvyozdochkin túto bábiku vyhotovil na základe kresieb od umelca menom Sergey Malyutin. A čo bolo Malyutinovou hlavnou inšpiráciou pre jej dizajn? Japonská bábika, ktorá mu bola darovaná – takzvaná Daruma, ktorá v sebe taktiež ukrývala menšie bábiky. Možno teda tvrdiť, že korene svetoznámej Matriošky siahajú až do Japonska.

4. Viac ako polovicu územia pokrývajú lesy

Územie Ruska je skutočne rozľahlé, pričom jeho väčšinu tvorí Sibír. Lesy tu teda majú významné zastúpenie, pričom pokrývajú až 60% územia tejto krajiny. Viac ako polovica týchto lesov pritom nie je vôbec obývaná ľuďmi. Zato sú však domovom pre Sibírske Tigre, radiace sa medzi ohrozené druhy. Zo všetkých stromov v rámci celého sveta rastie až 20% v Rusku.

5. Najväčšia pevnosť na svete

Moskovský kremeľ – stredoveká pevnosť v hlavnom meste Ruska. Rozlieha sa na 27 hektároch, jej stena je viac ako 2 a pol kilometra dlhá. Na jej pozemkoch sa rozprestiera 20 veží, z toho 18 z nich nesie svoje meno. V jej vnútri nájdete okrem iného aj zbrojnicu, niekoľko chrámov, palác, zvonicu či katedrálu. Zároveň slúži ako domov ruských prezidentov.
Práve táto pevnosť sa môže pýšiť prívlastkom  „najväčšia aktívna pevnosť na svete“.

10 faktov o Rusku - Ruský Kremeľ

6. V Rusku sa hovorí až 100 jazykmi

V Rusku sa rozpráva, ako inak, po rusky. Ruštinou ako úradným jazykom však nerozpráva celé obyvateľstvo, ale „len“ približne 80%. Zvyšných asi 20% zastupuje približne 100 jazykov, ktorými rozprávajú menšiny. Najzastúpenejší z nich je Tatárčina, ktorou rozprávajú 3% obyvateľov. Medzi ďalšie jazyky patrí napríklad čečenština, ukrajinčina, nemčina, mordvinčina, bashirština a čerkeština.

7. St. Petersburg má až trikrát viac mostov ako Benátky

Benátske mosty síce môžu byť jednou z hlavných turistických lákadiel v rámci Benátok, ich počet sa však ani zďaleka nevyrovná St. Petersburgu. Zatiaľ čo sa talianske mesto môže chváliť 391 mostami, v St. Petersburgu tento počet prevyšuje číslo 1000. Niet sa teda čomu čudovať, že toto mesto spolu s Amsterdamom a Hamburgom nesie prezývku „Benátky severu“.

8. Najchladnejšie obývané mesto na svete nájdete v Rusku

Mesto na Sibirí, nesúce názov Oymyakon, je považované za najchladnejšie obývané mesto na celom svete. Najnižšia možná teplota, ktorá tu kedy bola nameraná, bola -77,8°C, a to konkrétne v roku 1938. Vyššej teploty sa tu nedočkáte ani v súčasnosti. Priemerná teplota počas mesiacov december a január sa bežne pohybuje vo „výške“ -50°C.

9. V Rusku sa nachádza aj subtropické pásmo

Azda všetci z nás si pod „Ruskom“ predstavia zimu a chlad, predchádzajúci fakt túto predstavu ešte viac upevňuje. V Rusku sa však nachádza aj tropické pásmo. Áno, znie to neuveriteľne, ale predsa len je to pravda! Mesto Sochi sa totiž nachádza na rovnakej rovnobežke ako napríklad Nice alebo Cannes. V tomto meste nie sú palmy ničím nezvyčajným, letá sú tu vlhké a zimy mierne, bez drastických mínusových teplôt. „Ruská riviéra“ je teda pre Sochi naozaj vhodným pomenovaním.

10. Ako dlho sa zdržíte v Ermitáži?

Štátna Ermitáž je vskutku obrovská, a to bez akéhokoľvek zbytočného zveličovania. Toto múzeum bolo založené v roku 1764 a – opäť, ako pri väčšine dnešných zaujímavostí – je najväčším na svete. Komplex pozostáva zo 6 rozľahlých budov, v ktorých nájdete dokopy viac ako 3 milióny exponátov. Pokiaľ by ste obzeraním každého jedného vystaveného objektu strávili aspoň 2 minúty, kompletná prehliadka múzea by Vám zabrala viac ako 6 rokov!

Pripravili sme si pre teba nový článok! 10 faktov o Rusku, o ktorých si ešte nevedel!

Tak čo, ako sa ti páčilo našich 10 faktov o Rusku? Boli ti niektoré z nich už známe, alebo si všetky počul po úplne prvý raz? Vedz, že tieto zaujímavosti netvoria nie sú ani zlomkom toho, čo Rusko môže o sebe prezradiť.
Ak by si chcel niekedy na vlastnej koži zistiť, čo všetko Rusko ponúka, určite neváhaj a vycestuj na jazykový pobyt v Rusku! Vďaka jazykovému pobytu si odnesieš omnoho väčší zážitok, než keď si len na internete prečítaš 10 faktov o Rusku.