Hore
5 právd a 1 lož o Novom Zélande!

5 právd a 1 lož o Novom Zélande!

Nový Zéland, ostrovný štát v Austrálii a Oceánii. Nádherná krajina, ktorá v sebe skrýva množstvo pokladov. Nepochybne si získala srdcia nejedného cestovateľa. Patríte k obdivovateľom tejto krajiny? Ste sčítaní vo faktoch o Novom Zélande? Otestujte si svoje vedomosti! V tomto článku sme si pre vás pripravili 5 právd a 1 lož o Novom Zélande. Podarí sa Vám odhaliť nepravdivý fakt?

1. Raj sopiek

Mnohí hovoria, že umiestnenie Nového Zélandu je tak trochu na nešťastnom mieste. Ide o tzv. Tichomorský ohnivý kruh – zónu častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií. Už len samotné mesto Auckland sa nachádza na veľkom vulkanickom poli. Toto pole tvorí približne 53 sopiek. Nemusíte sa však obávať – väčšina z nich je už vyhasnutá. Posledná sopečná erupcia sa tu odohrala približne pred 500 rokmi.

5 právd a 1 lož o Novom Zélande - na Novom Zélande sa nachádza najčistejšia voda na svete!

2. Jedna z najmenej obývaných krajín sveta

Hoci sa územie Nového Zélandu rovná zhruba Japonsku, jeho populácia je podstatne nižšia. Konkrétne ide o približne niečo vyše štyroch miliónov obyvateľov. To je až 14-krát menej ako počet obyvateľov v Spojenom kráľovstve! Vďaka tomu táto krajina patrí k jednej z najmenej husto osídlených krajín na svete.

Rozmiestnenie obyvateľstva je navyše veľmi nerovnomerné. Severný ostrov je podstatne viac obývanejší než Južný – až traja zo štyroch ľudí žijú na Severnom ostrove! Väčšina z nich žije v meste Auckland, ktoré je síce najobývanejšie mesto, no nie hlavné.

5 právd a 1 lož o Novom Zélande - Vedeli ste, že Nový Zéland patrí k jednej z najredšie osídlených krajín na svete?

3. Najjedovatejšie hady

Nový Zéland je veľkolepým domovom pre rôznorodú faunu a flóru. Niektoré živočíšne druhy nájdete iba v tejto krajine a nikde inde na svete! V najväčšom zastúpení ide o morské živočíchy, netopiere, ale aj hady. Bungar modrastý, Taipan veľký, Mamba zelená – tieto hady sa radia k špičke najjedovatejších hadov sveta a nenájdete ich nikde inde, než na Novom Zélande.

4. Prvý bungee jump

Ste nadšencami adrenalínových športov a zážitkov? Vedeli ste, že Nový Zéland je známy aj svojimi adrenalínovými dobrodružstvami? Predovšetkým Bungee jumpingom! Úplne prvá komerčná prevádzka na svete pre skok na Bungee vznikla práve na Novom Zélande.

Prvý skok sa uskutočnil už v roku 1988 z mosta Kawarau, ktorý sa nachádza v meste Queenstown. Išlo o skok do hĺbky 43 metrov. Podujal sa na ňom A.J. Hackett. Práve on sa nechal inšpirovať pôvodnými „bungee“ skokmi, ktoré sa konali vo Vanuatu ako súčasť kultúry. Tie boli omnoho nebezpečnejšie, nakoľko sa skokanom okolo nohy omotávali len liany stromov.

5 právd a 1 lož o Novom Zélande - vedeli ste, že na Novom Zélande sa nachádza vyše 50 sopiek?

5. Najčistejšia voda na svete

Mnoho cestovateľov, ktorí kedy navštívili Nový Zéland, opisuje túto krajinu výhradne len v superlatívoch. Predovšetkým čo sa týka prírody. Nedotknuté scenérie, čistá priezračná voda – a nejde len o subjektívny názor! Napríklad také Modré jazero, ktoré nájdete v národnom parku Nelson Lakes National Park, drží rekord v najčistejšej vode na svete. Dosah viditeľnosti tohto jazera je až 80 metrov do hĺbky!

6. Najviac oviec na jednu osobu

Krajina oviec?! Áno, počujete správne. Na Novom Zélande sa chová až 9 oviec na jednu osobu. Ide tak o najvyšší pomer na svete! Netreba však zabúdať na fakt, že Nový Zéland obýva približne len 4,8 milióna obyvateľov pri rozlohe 268,021 km2. Výsledne číslo ale stále veľmi pozoruhodné – krajina chová až 48 miliónov oviec!

Vo vzťahu k tomuto faktu môžeme s istotou povedať, že Nový Zéland obývajú ľudia s láskou k mliečnym výrobkom. Farmári tu za rok vyprodukujú približne 100kg masla a 65kg syru na na jedného obyvateľa!

5 právd a 1 lož o Novom Zélande - na Novom Zélande sa chová najviac oviec na osobu na svete!

5 právd a 1 lož o Novom Zélande – odhalili ste už klamstvo?

Tak čo? Podarilo sa Vám v našom dnešnom článku správne zistiť, ktoré fakty tvorili 5 právd a 1 lož o Novom Zélande? Veríme, že táto úloha nebola tak ťažká a nepravdivý fakt ste našli ľavou-zadnou. A pre tých, ktorí si stále nie sú istí – nepravdivý je fakt číslo 3. Na Novom Zélande sa totiž nenachádzajú vôbec žiadne hady!