Hore
Ako prebieha školský rok v Anglicku? Rozhovor s Thomasom

Ako prebieha školský rok v Anglicku? Rozhovor s Thomasom

Pripravili sme pre vás zaujímavý rozhovor s Thomasom, ktorý strávil celý školský rok v Anglicku na strednej škole. Aké mal z toho dojmy a čo sa mu najviac páčilo? Odporučil by pobyt aj iným tínedžerom? Ako sa odlišuje školstvo v Anglicku od toho nášho? Tieto a aj  mnohé iné zaujímavé informácie nájdeš v našom článku. Tak pozorne čítaj a dozvieš sa viac!

Chceš aj ty absolvovať vzrušujúci pobyt v zahraničí alebo chceš absolvovať rok na strednej škole v zahraničí? Neváhaj a pozri si našu ponuku!

Prečo si sa rozhodol práve pre strednú školu v Anglicku? Čo bolo tvojou motiváciou pred prihlásením sa na štúdium?

Na začiatku som mal v pláne ísť študovať do Ameriky, ale nestihol som to, tak mi ponúkli štúdium v Anglicku, čo vyzeralo zaujímavo a malo to viac plusov než mínusov. Napríklad je to stále “blízko” ,takže som mohol cestovať domov počas prázdnin. Mojou motiváciou bolo najmä to, že som chcel zmenu. Od cca 11 rokov bývam na internáte, tak som chcel skúsiť niečo nové a nepoznané.

Školský rok v Anglicku - rok na strednej škole v zahraničí, sprostredkovateľská agentúra MJA

V čom vidíš rozdiely v systéme Britskej výučby a  v Slovenskej?

Rozdielov v porovnaní so Slovenskom je dosť a začína to hneď v prvý deň školy. Na začiatku si každý žiak vyberie predmety (3), ktoré ho zaujímajú alebo je v nich dobrý a tie má počas celého školského roka. Na výber je veľmi veľa predmetov, presne číslo však nepoznám.

Vyučovacie hodiny majú 1 hodinu a každý deň sú z predmetu dve hodiny, v mojom prípade to bolo od 13:55 do 14:55 som mal dejepis, potom prestávku 10 minút a následne znova hodinu dejepisu od 15:05 do 16:05. Ja som mal najviac dva predmety denne takže 4 hodiny v škole. Okrem pondelka a štvrtka som začínal každý deň o 11 a v pondelok o 13:55 a vo štvrtok o 8:30 ráno. Čo je podľa mňa super. Je aj veľa voľného času.

Čo ti robilo najväčšie problémy v škole alebo v bežnom živote ?Bolo niečo, na čo si si nevedel zvyknúť?

Na začiatku mi robilo najväčšie problémy rozprávať sa s mojimi rovesníkmi, lebo tak ako my na Slovensku, tak aj oni používajú slang, skracujú slová, ešte do toho ich prízvuk… ale to trvalo tak 3 týždne, kým som prišiel na to, čo tým mysleli a vedel som ich pochopiť. Okrem toho žiadne problémy so zvykaním som nemal.

Bývaš na internáte, či v anglickej rodine ?

Bývam v anglickej rodine, čo si myslím, že mi celkom dosť pomohlo do budúcna s angličtinou lebo bol som nútený rozprávať po anglicky s ľuďmi aj mimo školy.

Navštívil si aj nejaké zaujímavé miesta v Anglicku? Môžeš nejaké odporučiť študentom alebo cestovateľom? Kam sa naozaj oplatí pozrieť?

Nenavštívil som veľa miest, skôr len tie také známe ako je Londýn, ale nič špecifické. Londýn je pekné mesto, a myslím, že sa oplatí pozrieť. Brighton je tiež nádherné mesto, hlavne Churchill Square street, to je ulica s obchodným centrom a v okolí sú malé stánky s občerstvením. Odporučil by som aj Worthing to je mesto, kde bývam, lebo je tu mólo s morom a počas teplých dni sa oplatí ísť pozrieť.

Ako prebieha školský rok v Anglicku na strednej škole? Výmenný pobyt na strednej škole v UK.

Ako sa odlišuje život britského tínedžera na strednej škole so životom slovenského tínedžera? Vedel by si nám to priblížiť?

Myslím si, že žiaci majú viac voľného času lebo na Slovensku začínajú žiaci skoro ráno a končia poobede a máme 4 hodiny denne, ako som zmienil vyššie. Ostatné je voľné, na samoštúdium, alebo iné aktivity, čo je super.

Ako prebiehala výučba v Británii?

Najväčší rozdiel je, že učitelia nie sú takí striktní na poznámky alebo kde si ich píšete, lebo vedia, že každý žiak to robí pre seba. A vec, ktorá sa mi páčila je, že neboli zakázané mobily alebo laptopy ale skôr naopak, počas hodín sme mali individuálne alebo skupinové práce, kde sme mali hľadať veci na googli.

Pomohlo ti štúdium v Británii k zlepšeniu angličtiny? Hodnotíš to ako pozitívnu skúsenosť?

Jednoznačne si myslím, že mi to pomohlo. A preto túto skúsenosť viem odporučiť aj iným. Moja angličtina síce stále nie je dokonalá, ale už keď spravím chybu, tak nie je to niečo veľmi zásadné a viem, kedy som ju spravil, takže ďalší krát už ju neurobím.

Môžeš školský rok v Anglicku odporučiť aj ďalším stredoškolským študentom zo Slovenska, ktorí majú obavy a rešpekt pred vycestovaním?

Myslím, že obavy by nemal mať nikto ani pred cestovaním ani pred školou. Všetko tu je značené aj na letiskách aj staniciach, či už vlakových alebo autobusových a veľmi jednoducho sa dostať z bodu A do bodu B. Keď som išiel v septembri do Anglicka tak moji rodičia boli viac vystresovaní než ja. Ja som si užíval aj let aj cestovanie po Anglicku. Nemal som obavy.

Školský rok v Anglicku na jazykovom pobyte

Chcel by si sa do krajiny znova vrátiť napr. pracovne v budúcnosti?

To je otázka na telo, hah. Anglicko je zaujímavá krajina, ale odpovedať jednoznačne teraz ešte neviem.

Čím ťa prekvapili miestni obyvatelia. Akí sú Briti? V čom sa odlišujú od Slovákov?

Ochota ľudí je väčšia v Anglicku – alebo aspoň som natrafil vždy na človeka, ktorý nemal problém mi pomôcť. Na druhej strane na začiatku mi prišiel ich humor veľmi zvláštny, taký ako aj vo filmoch anglických, na to sa ale dá zvyknúť.

Postrehol si za školský rok v Anglicku aj nejaké negatíva ohľadom štúdia?

Je to aj výhoda ale aj nevýhoda, celý rok sa učí na jednu písomku. Počas školského roka sú malé písomky raz za 2-3 mesiace, ale tie sú skôr pre učiteľa, ako vieme látku a čo by mal ešte raz preopakovať. Inak celá priorita je jedna písomka, ktorá je na konci školského roka. Tá je zásadná.

Posledná otázka: Ako hodnotíš Britániu, ostal by si tam, či je lepšie na Slovensku?

Jednoznačne by som ostal v UK a jedným z dôvodom je aj počasie. Veľa ľudí si myslí, že v Anglicku len prší – na jednej strane majú pravdu, ale zas mohol som chodiť v kraťasoch do školy aj v decembri, lebo teplota je počas roka okolo 15-18 stupňov, takže nemusel som mať hrubé veci do -20°C, a potom sa topiť v lete, ako je to na Slovensku.

Ďakujeme Thomasovi za veľmi zaujímavý rozhovor ohľadom skúseností, ktoré získal za celý školský rok v Anglicku ! 🙂 Sme radi, že si sa vybral práve s našou agentúrou MJA do Británie na štúdium.
Chcel by si aj ty stráviť školský rok v Anglicku na strednej škole? Všetky podstatné informácie nájdeš na našom webe!