Hore
Hrad na sopke? Túto pamiatku pri návšteve Edinburghu určite nevynechaj!

Hrad na sopke? Túto pamiatku pri návšteve Edinburghu určite nevynechaj!

Plánuješ zavítať do Škótska a si milovník histórie? Chceš sa na chvíľu ocitnúť medzi stredovekými rytiermi? Určite musíš navštíviť Edinburgský hrad, ktorý bol v 12. storočí postavený na vyhasnutej sopke. Hrad na sopke v Edinburghu je významnou súčasťou škótskej histórie a je obklopený pravou stredovekou atmosférou.

Celý Edinburgh je jedno krásne historické mesto, no samotný hrad je jeho korunou, symbolizujúcu bohaté dejiny škótska. Každý, kto sa túži ponoriť do pravej atmosféry stredoveku a cítiť prítomnosť rytierov, by mal tento hrad určite navštíviť. Pokiaľ ťa zaujíma táto časť histórie, nemal by si návštevu hradu dlho odkladať.

Hrad na sopke

Edinburgh, bohatý na svoju históriu, ukrýva jeden z najvýraznejších symbolov svojho dedičstva – hrad na sopke. Táto majestátna pevnosť, nesúca v sebe stopy stáročí, stojí na vrchole Castle Rock, ponúkajúc nádherný výhľad na panorámu mesta a okolitú krajinu. Celé mesto budeš mať z hradu ako na dlani. Hrad má nielen impozantný exteriér, ale aj bohatý interiér.

Hrad je nielen historickou pamiatkou, ale aj turistickým magnetom. Množstvo návštevníkov prichádza obdivovať jeho architektúru, prechádzať sa jeho hradbami a spoznávať históriu Škótska. Hrad je tiež sídlom kráľovskej rodiny počas návštev v Edinburghu.

Hrad na sopke Edinburgh

Krátko o histórii Edinburghského hradu

Vznik hradu

Hrad na sopke bol založený v prvej polovici 12. storočia, kedy kráľ David I. Škótsky rozhodol postaviť pevnosť na strategicky významnom mieste na vrchole Castle Rock. Pôvodným účelom hradu bolo slúžiť ako obranná pevnosť a kráľovské sídlo.

Stredovek a vojenské využitie

Počas stredoveku hrad často slúžil ako centrum politického a vojenského života Škótska. Bol miestom korunovácií, rokovacích snemov, ale aj strategického ohniska počas vojen a konfliktov.

Temná stránka histórie

Vedel si o tom, že v hrade sa aj mučilo? V priebehu stredoveku sa vyskytoval v Škótsku, ako aj v celej Európe, hon na čarodejnice a bosorky. Ženy boli upaľované a mučené práve v tomto hrade. Brr, z tohto poriadne mrazí, však?

Renovácie a rozšírenia

V priebehu histórie prešiel hrad niekoľkými renováciami a rozšíreniami. Jedným z najvýznamnejších momentov bol 16. storočie, keď kráľ James IV. dal postaviť veľkolepú vežu, známu ako Great Hall, ktorá dodnes dominuje hradnému komplexu. V 17. storočí boli dodatočne vybudované ďalšie časti, vrátane pevnostných múrov.

Zničenie hradu a jeho obnova

Hrad utrpel viaceré poškodenia počas svojej histórie, najmä počas anglických invázií. V 17. storočí bol vyhorel počas anglickej okupácie. Neskôr bol obnovený a upravený, čím získal podobu, ktorú poznáme dnes.

Edinburghský hrad na sopke

Interiér hradu

  • V interiéri hradu na Sopke v Edinburghu nájdeš fascinujúce múzeá, ktoré uchovávajú bohaté dedičstvo Škótska. Zvlášť pôsobivá je expozícia korunovačných klenotov, ktoré patria medzi najcennejšie na svete. Návštevníci môžu obdivovať krásu kráľovskej koruny, žezla a iných symbolov kráľovskej moci.
  • Prechádzka hradom ťa zavedie aj cez tajné koridory a do kráľovských komnát, kde sa ti naskytne autentický pohľad na históriu Škótska. Fresky na stenách a originálny kráľovský nábytok poskytujú pôsobivý obraz života v minulosti. Tieto priestory zachovávajú autentickú atmosféru, s dôrazom na bohatú kráľovskú históriu.
  • Z hradnej terasy sa otvárajú romantické výhľady na mesto a okolitú krajinu. Návštevníci môžu pozorovať panorámu Edinburghu a obdivovať jeho historické aj moderné časti. Tento výhľad vytvára nezabudnuteľný zážitok.
  • Tú pravú atmosféru dotvára aj hradná stráž, odetá do historických uniforiem. V jej prítomnosti sa budeš naozaj cítiť, akoby si sa vrátil v čase!
  • Prechádzka po starobylých kamenných schodoch hradu ťa privedie do atmosféry minulosti. Tieto schody sú svedkami mnohých historických udalostí a príbehov, ktoré hrad na sopke skrýva.

Hrad na sopke v Edinburghu - interiér hradu

Okolie hradu

Samotná sopka, na ktorej je hrad postavený, pridáva do atmosféry jedinečný charakter. Castle Rock s výškou 80 metrov je pozoruhodnou prírodnou dominantou, ktorá vytvára priam rozprávkovú scenériu pre tento majestátny hrad.

Okolie hradu ponúka návštevníkom príjemné spojenie prírodných a historických prvkov. Prechádzky okolím hradu sú obklopené zeleňou a stromami, vytvárajúc harmonický kontrast k historickým múrom.

Čo ešte uvidíš na jazykovom pobyte v Edinburgu? Hrad nie je to jediné!

  • Národné múzeum v Škótsku je pomerne veľké múzeum, ktoré poskytuje prehľad o histórii Škótska, artefaktov, umenia, prírodných inováciách. Vstupné sa neplatí, je zdarma.
  • Historická Edinburghská univerzita je pamiatkou číslo dva, ktorú si musíš pozrieť zblízka. Pochádza zo 16. storočia. Jej pôvodný zachovalý vzhľad je pastvou pre oči každého, kto miluje historické stavby.
  • Ďalej určite nemôžeš vynechať napríklad Škótsky parlament, hlavnú historickú ulicu Royal Mile s veľmi veľa obchodmi, či Scott a Nelson monument.
Škótske národné múzeum

Škótske národné múzeum

Hrad na sopke v Edinburghu je nielen historickým pokladom, ale aj klenotom celého Škótska. Jeho monumentalita a rozprávkové okolie vytvárajú neopakovateľný zážitok, ktorý musíš zažiť. Vstúp do týchto brán a ponor sa do pôsobivého stredoveku. Vráť sa v čase práve v Edinburghu.

Objav hrad na sopke, ale aj iné atraktivity na jazykovom pobyte v Škótsku spoločne s nami! Prihlás sa už dnes!