Hore
O americkom vzdelávaní a USA očami rodáka z Bostonu. Jedinečný rozhovor o všeličom možnom…

O americkom vzdelávaní a USA očami rodáka z Bostonu. Jedinečný rozhovor o všeličom možnom…

Prečo ísť na jazykový pobyt do Bostonu? Milujem stretávania a rozhovory s ľuďmi z inej krajiny. Vždy ma prekvapí a fascinuje taký ten iný pohľad na život, na svet, na minulosť či budúcnosť, ale aj prítomnosť. S Robertom z Bostonu sa poznáme už niekoľko rokov. Z USA sa prisťahoval na Slovensko  z osobných dôvodov a tu pracuje ako lektor. Je to super človek, výborný lektor a veľmi sčítaný a inteligentný muž. Rada s ním spolupracujem. A tak mi napadlo, že sa s Vami podelím o jeho myšlienky a názory. Tak nech sa páči:

Boston v USA je bezpodmienečne srdcom vzdelávacieho systému.

MJA: Americký Boston je bezpodmienečne srdcom vzdelávacieho systému v USA. Boston je sídlom Harvardu, MIT (Massachusettská technická univerzita) či Bostonskej  univerzity, medzinárodných jazykových škôl  a ďalších verejných či súkromných škôl s prepracovaným a kvalitným  systémom vzdelávania. Aký je to pocit pochádzať z takéhoto mesta?

Robert: Boston je jedným z najstarších miest v USA a Harvard bol založený v roku 1634, teda 142 rokov pred touto krajinou. 

Jazykový pobyt v Bosotne
Tradície sú britské a pôvodne bol nábožensky založený. A ja som pyšný, že som sa narodil v Bostone. Milujem Boston a nechcel by som pochádzať  z akéhokoľvek iného kúta sveta!

MJA: Každá krajina má svoj spôsob vzdelávania na školách. Americký edukačný systém je viac zameraný na praktické aktivity, tematické vyučovanie, študenti  píšu rozsiahle práce,  v ktorých sa učia písať a vyjadrovať svoje názory či argumenty.

Vzdelávací systém je už od základnej školy  postavený na akomsi  logickom chápaní.

Deti sa menej bifľujú, skôr sa učia veciam porozumieť logicky.  V čom by mohol byť podľa Teba prínos pre Slováka, ak by sa rozhodol pre jazykový pobyt  v USA?

Voľný čas v Bostone

Robert: Jedným z prínosov by mohol byť prístup „can do,“ čiže môžeš dokázať všetko, čo si zaumieniš. Zamerať sa viac na logiku ako na opakovanie je veľmi cenné pri zabývaní sa v prostredí, ktoré sa mení zo dňa na deň. Názory sú super, ale matematika a gramatika sú stále matematika a gramatika.

Študenti v Bostone
MJA: USA je lídrom v technologických inováciách. Na školách sa už niekoľko desaťročí bežne používajú počítače či iné technologické vymoženosti a nástroje.  Spomenieš si na niečo zaujímavé z Tvojho školského života? Prípadne na nejakého učiteľa, na ktorého nikdy nezabudneš?

Robert: Zmaturoval som v 80. rokoch a mali sme jeden hlavný počítač a počítačovú miestnosť, kde sme v tom čase programovali. Moja stredná škola bola súkromná a nebola v meste.

Nezabudnem na jedného učiteľa. Volal sa pán  Walsh a bol mojím učiteľom v 9. ročníku. Učil západnú civilizáciu a anglickú literatúru. Z mojich školských čias si pamätám hrávanie futbalu v sobotu ráno a že som chodil s roztlieskavačkou.

V 80. rokoch sme mali jeden hlavný počítač…

MJA: Jedným z najstarších miest v USA je práve Boston. Hlavné mesto Massachusetts a ako sme spomínali  sídlom mnohých škôl a univerzít.  V Bostone je tiež veľký počet múzeí  a historických pamiatok. Máš obľúbenú nejakú pamätihodnosť, ktorú by mal Slovák počas svojho jazykového pobytu určite  navštíviť?

Robert: Áno, mnoho. Z múzeí mám obľúbené dve – múzeum umenia, ktoré má obrovskú egyptskú výstavu, ale môžete vidieť aj maľby od Moneta a Renoira. Múzeum vedy je situované v Cambridge, blízko MIT a je úžasné. Raz som strávil dve hodiny v oddelení histórie matematiky. Tiež sú tu profesionálne športy a športové tímy, ako Red Sox, Celtics, Bruins a Patriots. Tiež sa môžete ísť pozrieť na veľryby a na pláž Cape Cod. Napísal by som aj dve strany o tomto.

Štúdium angličtiny v Bostone

MJA: Zaujímavý fakt z histórie je tzv. Bostonské pitie čaju v roku 1773 – otvorené vystúpenie proti britskej vláde, kedy vo vode skončilo 18 523 000 šálok čaju v hodnote 1 700 000 dolárov spolu 46 ton čaju. Následky  tejto udalosti viedli v USA k vytvoreniu nezávislého štátu s vlastnou ústavou , deklaráciou, parlamentom a zvrchovanosťou.  Túto „nezávislosť“ si USA pripomína každoročne 4. Júla od roku 1776. Aký je deň nezávislosti v Bostone a ako ho prežívaš Ty?

Robert: V Bostone je 4. júl veľkolepým sviatkom, orchester hrá zadarmo pri rieke a je tam aj jeden z najväčších ohňostrojov na svete. Ľudia mávajú väčšinou jedlo vonku a robia barbeque – pikniky vo svojich záhradách alebo idú na pláž. Deklarácia nezávislosti pre mňa znamená koniec vládnutia kráľov a kráľovien a muži, ktorí túto deklaráciu podpísali boli veľmi odvážni, pretože boli odsúdení na smrť kráľom Jurajom.

Jazykový kurz v Bostone

MJA:  V Bostone v USA sa nachádza množstvo medzinárodných jazykových škôl. Študenti z celého sveta vyhľadávajú Boston aj pre štúdium angličtiny. Čo by si Ty ako rodák z Bostonu – mesta škôl a vzdelávania a zároveň lektor cudzieho jazyka odkázal  Slovákom a študentom angličtiny?

Robert:  Choďte do Bostonu v USA! Je to medzinárodné mesto, každého koho som stretol a bol v Bostone si to veľmi chválil.

Ďakujeme za rozhovor!