Hore
Poznáš hrad Chillon? Navštív ho pri pobyte vo Švajčiarsku!

Poznáš hrad Chillon? Navštív ho pri pobyte vo Švajčiarsku!

Magický hrad Chillon sa nachádza na brehu Ženevského jazera vo Švajčiarsku, v blízkosti mesta Montreux. Chillon znamená v preklade kameň, pretože sa nachádza na malom kamennom ostrovčeku. Známy je predovšetkým vďaka svojej nádhernej polohe, ale aj bohatej histórii, pričom je opradený rôznymi zaujímavými legendami. Patrí medzi najnavštevovanejšie hrady v okolí. Pokiaľ sa chystáš cestovať do Švajčiarska, hrad Chillon určite musíš navštíviť aj ty!

Hrad Chillon naprieč históriou

Hrad Chillon je považovaný za jeden z najlepšie zachovaných stredovekých hradov vo Švajčiarsku a je jedným z najnavštevovanejších historických pamiatok krajiny. Jeho história siaha až do 12. storočia, keď bol postavený ako pevnosť na kontrolu obchodnej cesty cez Alpy. Jeho výstavba však začala už niekde v 11. storočí. Postavila ho rodina Savoyovcov.

V priebehu storočí si hrad prešiel mnohými zmenami a slúžil ako vojenská pevnosť, kráľovské sídlo a aj väzenie. Bol miestom mnohých historických udalostí a legiend. Jednou z najznámejších je príbeh o zajatí básnika Françoisa Villona, ktorý bol uväznený práve na hrade Chillon.

Dnes je hrad Chillon otvorený pre verejnosť a návštevníci môžu prehliadnuť jeho múzeá, výstavy a nádherné interiéry, ktoré ponúka. Chillon je taktiež často miestom kultúrnych podujatí a koncertov vďaka svojej lokalite pri Ženevskom jazere. Hrad sa nachádza v obklopení hôr, čo mu dodáva ten pravý grandiózny nádych. Je to miesto, kde sa spája kus obrovskej histórie s malebnou prírodou.

Hrad Chillon

Architektúra hradu

Architektúra hradu Chillon nesie zaujímavú kombináciu stredovekých a renesančných štýlov, čo je výsledok mnohých prestavieb a úprav, ktorými si hrad prešiel za svoju bohatú históriu. Hrad pozostáva z niekoľkých veží, múrov a palácových častí, ktoré sú prepojené kamennými mostíkmi a chodbami. Jeho dominantou sú práve masívne kamenné múry a obranné veže, ktoré sú typické pre stredoveké pevnosti. Tieto veže slúžili nielen na obranu, ale aj ako strážne veže, z ktorých sa dalo sledovať okolie.

V interiéri hradu nájdeme rôzne miestnosti a sály, ktoré sú zariadené v renesančnom štýle. Tieto priestory sú zdobené nádhernými freskami, ktoré často vyobrazujú historické a náboženské scény, ako aj portréty významných osobností. Drevené stropy a historický nábytok poskytuje živý pohľad na život v hradných sieňach v minulosti. Jednou zo zaujímavých častí je určite aj podzemná väznica, ktorá bola miestom, kde sa mučili väzni.

Hrad Chillon

Legendy spájajúce sa s hradom

Hrad Chillon v Ženeve je zahalený rôznymi legendami a príbehmi, ktoré pridávajú k jeho histórii zaujímavú a záhadnú atmosféru. Najznámejšími legendami sú:

  • Legendárne zajatie básnika Françoisa Villona: Jednou z najznámejších legiend je príbeh o zajatí francúzskeho básnika Françoisa Villona, ktorý bol údajne uväznený v hradných kobkách. Legenda hovorí, že Villon strávil niekoľko rokov väznený na hrade a že jeho básne a piesne vznikli počas jeho väzenia.
  • Príbeh o netopierovi: Existuje legenda o tajomnom netopierovi, ktorý žil v hradných komnatách a bol považovaný za strážcu hradu. Podľa niektorých verzií mal tento netopier schopnosť odrážať zlé energie a chrániť hrad pred nebezpečenstvom.
  • Tajomstvo ukrytého pokladu: Podľa legendy je na hrade Chillon ukrytý poklad, ktorý bol zabalený a zakopaný niekde za hradnými múrmi. Mnohí dobrodruhovia sa pokúsili objaviť tento poklad, ale dodnes ostáva jeho presná poloha záhadou.
  • Príbeh o duchoch a strašidlách: Podobne ako mnohé staré hrady, aj Chillon má svoje príbehy o duchoch a strašidlách, ktoré údajne obývajú jeho chodby a komnaty. Niektorí ľudia tvrdia, že počas návštevy hradu počuli zvláštne zvuky a záhadné výkriky.

hrad Chillon

Hrad sa spomína aj v známom diele

Hrad Chillon inšpiroval mnohých spisovateľov a umelcov. Hrad určite poznáš aj z klasického diela Lorda Byronya – Väzeň na Chillone, ktoré bolo napísané v roku 1816. Príbeh rozpráva o troch bratoch, ktorých uväznili v podzemných kobkách hradu. Ich osud a trpké chvíle dodáva hradu Chillon mystický nádych. Tento epos je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Sám autor navštívil hrad Chillon počas svojej cesty do Švajčiarska, pričom bol inšpirovaný jeho atmosférou a históriou.

Okrem toho sa hrad Chillon objavuje v rôznych ďalších literárnych a umeleckých dielach, ako sú romány, básne, maľby a fotografie. Jeho malebná poloha pri Ženevskom jazere a pôsobivá architektúra ho robia obľúbeným miestom pre umelcov a spisovateľov na inšpiráciu.

Pri hrade sa dá v lete kúpať

Letné kúpanie v Ženevskom jazere v blízkosti hradu Chillon je veľmi obľúbené. Jazero má čistú vodu a jeho pobrežie ponúka príjemné miesta aj na opaľovanie a piknik. Mnohí návštevníci hradu si vychutnávajú osviežujúce kúpanie počas teplých letných dní. Okrem kúpania ponúka jazero aj rôzne rekreačné možnosti, ako sú vodné športy – plachtenie, vodné lyžovanie a jachting.

Hrad Chillon

Vyber sa s nami na jazykový pobyt do Švajčiarska a navštív nielen hrad Chillon v , ale aj Ženevu a Montreaux.