Hore
Sviatky v USA očami Sloveniek žijúcich v Amerike (Rozhovor)

Sviatky v USA očami Sloveniek žijúcich v Amerike (Rozhovor)

Pripravili sme si pre vás rozhovor s dvomi Slovenkami žijúcimi v Amerike v súvislosti s témou amerických sviatkov. Prinášame vám exkluzívny rozhovor o tom, ako tradičné Slovenky, Milena a Katka, oslavujú americké sviatky v USA. Milena býva v New Jersey a Katka býva v Kalifornii. Čo hovoria na život v USA a ako sa im páčia americké sviatky? Majú niečo spoločné so slovenskými sviatkami alebo sa úplne odlišujú? V čom sú sviatky jedinečné? Ako Američania zdobia domy, čo sa môže jesť a čo naopak nemôže? Tu sa dočítate viac.

Halloween deti milujú

V októbri a novembri Američania oslavujú dva významné sviatky. Prvým sviatkom je Halloween, ktorý je úplne odlišný sviatok od našich Dušičiek, či Všetkých svätých. Druhým je Deň Vďakyvzdania, ktorý je najbližšie podobný naším Vianociam – len na konci novembra.

Milena nám prezradila, že sviatky v USA, predovšetkým Halloween a Deň Vďakyvzdania, Američania poriadne prežívajú. Na Halloween sa zdobia domy vyrezávanými tekvicami a deti si pripravujú rôzne strašidelné i „funny“ kostýmy, pokojne už mesiac predtým. Následne, ako vidíme aj vo filmoch, chodia v kostýmoch s pomaľovanými tváričkami od domu k domu a hovoria „trick or treat“. Deti dostávajú do košíkov alebo tašiek rôzne sladkosti, ovocie alebo iné drobnôstky, ktoré potom zjedia. Dokonca sa súťaží, kto bude mať vyzdobený najstrašidelnejší kostým. Deti sa na tento deň strašidiel obzvlášť tešia.

Milena oslavuje Halloween poriadne ako sa patrí, prakticky iba kvôli deťom, ktoré si to užívajú. Dokonca doma vyrezávajú tekvice, aby ozdobili svoj príbytok. Ako však tvrdí, niektoré domácnosti to s výzdobou naozaj gýčovo preháňajú.
„Niektoré domácnosti majú brutálne gýčové vyzdobené domy na Halloween rôznymi tekvicami, bosorkami, kostričkami a pod.“

Deň Vďakyvzdania v kruhu rodiny

Deň Vďakyvzdania je spomedzi našich sviatkov najviac podobný Vianociam. Rodina je pokope, pečú sa dobroty. Na stole nesmie chýbať pečený moriak, zemiakové pyré, brusnicová omáčka a tekvicový koláč. Katka však tvrdí, že niektoré domácnosti namiesto moriaka pečú kura alebo kačku. Na stole nemôžu chýbať napríklad ani sweet potatoes či broccoli casserole.

Američania chcú byť v tomto období so svojou rodinou. Neskoro večer chodievajú po slávnostnej večeri na nákupy, pretože je Black Friday, ktorý už poznáme z výpredajov aj my. Produkty sa v obchodoch predávajú s výraznými zľavami, čo však väčšinou predstavuje len marketingový trik. Deň Vďakyvzdania sú také menšie Vianoce mesiac pred Vianocami.
„Deň pred dňom Vďakyvzdania praskajú letiská vo švíkoch, cesty sú mega preplnené, ešte viac ako na Vianoce,“ povedala Katka.

V súvislosti s rôznymi jedlami na deň Vďakyvzdania sme aj skúmali to, čo sa napríklad nemôže jesť. Katka priznala, že netuší, čo sa nemôže jesť, nejaké prísne tradície a pravidlá v jedle nie sú. Dodržiavajú sa však tradičné vyššie zmienené jedlá.

Život v USA

„V USA je viac príležitostí a možností ako na Slovensku, ale aj ťažší život je tu, sme ďalej od rodiny. Aj keď Američania možno majú niekedy „fake“ úsmev, tak vždy je to lepšie, ako keď je niekto zachmúrený, aj ten „fake“ úsmev zlepší deň“, priznáva Katka. Taktiež sa naše Slovenky zhodli v tom, že život v Amerike má veľa nesporných benefitov, napríklad výbornú lekársku starostlivosť, či neobmedzené kariérne príležitosti. „American dream“ sa dá splniť pomerne ľahko.

Haloween oslavujú skôr len kvôli deťom, pretože sa im tento sviatok páči. Ony k americkým sviatkom až taký vzťah nemajú. Napríklad Haloween pripadá Katke veľmi zvláštny v zmysle „čím strašidelnejšie, tým lepšie“, takže Katka v tom veľmi nevidí zmysel.

Tradičné jedlá na Deň Vďakyvzdania pripravujú obidve naše Slovenky rovnako. Prispôsobili sa životu v Amerike, tak veľmi ako to len bolo
a ani jedna z nich by už nemenila a na Slovensko nešla naspäť bývať, aj keď Slovensko milujú.

Pozri sa s nami do USA a zisti aj ty, ako sa tam skutočne žije. Zaži poriadne strašidelný Halloween, Deň Vďakyvzdania či iné sviatky v USA.