Hore
Top zaujímavosti o Írsku

Top zaujímavosti o Írsku

Írsko – krajina legiend, zelenej prírody, jazier a povestí. V dnešnom blogu sme si pre teba pripravili rôzne top zaujímavosti o Írsku. Určite nám daj vedieť, koľko z nich si poznal a ktoré boli pre teba novinkou!

Írske symboly

Nielen írska whiskey, či zelený štvorlístok sú symbolmi Írska. Poznáš známeho duchovného sv. Patricka? V Írsku sa so sv. Patrickom stretneš na každom rohu, bol totiž starovekým mníchom, ktorý je neodmysliteľne spätý s Írskom a dnes je jeho „ ochrancom“. Podľa legendy priniesol totiž kresťanstvo do krajiny a vyhnal z krajiny zlých duchov.

Írsky štvorlístok

Írsko má jednu z najväčších koncentrácií šťastných štvorlístkov. Traduje sa, že nájsť štvorlístok prináša veľké šťastie, tak ako aj u nás. Nájdeš si ho v Írsku aj ty?

zaujímavosti o Írsku

Povesti a legendy v Írsku

Íri sú známi pre svoje prapodivné povesti a legendy, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu. Jednou z najznámejších je legenda o Dullahanovi, čudnom jazdcovi, ktorý je známy tým, že jazdí na koni a svoju oddelenú hlavu drží v ruke. Brr, z tej legendy skutočne
mrazí.

Pivo a whiskey

Íri sú údajne najväčší milovníci piva na svete – v Írsku sa dokonca nachádza najstarší pivovar na svete. Možno si už počul o známom The Guinness Brewery situovaný v Dubline, ktorý je najnavštevovanejšou atrakciou v Írsku. Tento slávny pivovar začal variť svoje chutné tmavé
pivo už v 18. storočí. Guinness je jedným z najpopulárnejších írskych nápojov a jeho návšteva v Dubline je skutočným zážitkom.

Írsko je známe nielen pre svoj pivovar, ale taktiež aj pre známu whiskey Jameson. Je to údajne to najlepšie, čo Íri môžu ponúknuť, – samozrejme okrem nádhernej prírody.

Zaujímavosti o Írsku

Prírodné krásy a pamiatky

Írsko je známe svojimi jazerami. Nachádza sa tu približne 12 000 jazier. Najväčším z nich je Lough Neagh v Severnom Írsku. Tieto malebné jazerá ponúkajú úžasné prírodné scenérie a sú obľúbenými miestami pre rybolov, šport a meditácie.

V tejto krajine nájdeš aj záhadné megalitické pamiatky, ktoré sú staré tisíce rokov. Jednou z nich je aj tzv. Newgrange, starobylé kamenné pohrebisko, ktoré je dokonca staršie ako egyptské pyramídy či Stonehenge.

Ak rád obdivuješ históriu, si na správnom mieste. Írsko ťa prekvapí svojou bohatou históriou. Katedrála svätého Patricka je stavba, ktorá nemá v Írsku obdobu, môžeš ju navštíviť v Dubline, kde sa bude konať aj tvoj jazykový pobyt. Je gotickou katedrálou pochádzajúcou
z 12.storočia, nesie meno po známom sv. Patrickovi.

zaujímavosti o írsku

Hovorí ti niečo Connemara ? O údolí Conenmara sa veľa popísalo. Natáčali sa tu aj mnohé známe filmy. V údolí Connemara môžeš nájsť ešte stále funkčný kláštor, ktorý funguje už od 13. storočia, takže zažiješ poriadnu dávku histórie. Kláštor Kylemore Abbey je malebné miesto, kde môžeš vidieť praktizujúce benediktínske sestry a prísny kláštorný život podľa regúl.

V Írsku nájdeš aj UNESCO pamiatky. Baví ťa história ? Írsko je plné histórie. Brú na Bóinne je známa archeologická lokalita, ktorá sa nachádza aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa v blízkosti mesta Drogheda a obsahuje niektoré z najstarších
zachovaných neolitických pamiatok na svete.

Zaujímavosti o Írsku – koľko z nich si vedel?

Tak čo, ako sa ti páčili naše dnešné zaujímavosti o Írsku? Dozvedel si sa niečo nové? Získalo si vďaka nim Írsko tvoju pozornosť? Preskúmaj túto zelenú krajinu štvorlístka na jazykovom pobyte! Jazykový pobyt v Írsku bude pre teba nezabudnuteľný a spriatelíš sa tiež s írskou kultúrou. Naša jazyková škola ponúka letné pobyty pre mládež v Dubline, ale tiež aj kurzy pre dospelých. Môžete si vybrať zo širokej škály kurzov a pobytov.