Hore
„V Kanade som zažila najlepšie dni môjho života!“

„V Kanade som zažila najlepšie dni môjho života!“

Láka vás štúdium na strednej škole v Kanade? Chcete to skúsiť, ale neviete, čo vás čaká? Máte odvahu, ale zároveň sa bojíte, ako zvládnete odlúčenie od rodiny či kamarátov? Na tieto, ale aj na ďalšie otázky nám i vám v našom rozhovore odpovedala jedna z našich študentiek Eva. Štúdium na Burnaby District School v Kanade absolvovala minulý rok.

MJA: Ako by si zhodnotila mesto Burnaby? Spoločenské vyžitie, športové možnosti, príroda, doprava, kultúra, mentalita obyvateľov, poloha mesta…?

Študentka Eva: Burnaby je super pre študentov. Je blízko Vancouveru, má dobrú verejnú dopravu a je bezpečné. Ja osobne som bola radšej v Burnaby ako priamo vo Vancouveri, lebo bolo čistejšie, bezpečnejšie a bolo tam viac zelene. Na každom kroku tu nájdete potraviny alebo reštaurácie. Taktiež je tu veľa športových ihrísk, ktoré sú zadarmo. Nachádza sa tu veľa parkov a celkovo je to taká príjemná oblasť. Negatívom je to, že tu prší omnoho viac ako u nás. Zimy sú miernejšie ako doma, viac prší ako sneží a menej mrzne.“

Štúdium na strednej škoel v Kanade v čistom prostredí.

MJA: Ako sa Ti páči školský systém v Kanade? Kvalita vyučovania, školské predmety, náročnosť štúdia, záverečné skúšky. Skús porovnať so slovenským systémom.

Škola v Kanade pre mňa nebola vôbec náročná.

Študentka Eva: „Škola pre mňa nebola vôbec náročná, len si treba zvyknúť na ich systém. Robili sme dosť veľa projektov a domácich úloh povinne na známku, čo aspoň na mojej slovenskej škole nie je tak bežné. Čiže, ak chcete mať na konci roka dobrú známku, musíte si ich urobiť. Písomky sú veľmi ľahké a väčšina z nich je „krúžkovacích“. Pokiaľ si nezoberiete AP kurzy, tak si stačí učivo prečítať a viete to. Predmety si vyberáte na začiatku roku. V Kanade nemajú žiadne špecializované stredné školy, čiže máte na výber zo všetkých druhov predmetov. Môžete si vybrať automechaniku, varenie, fotografiu, ale aj právo, históriu a matematiku. Výber je naozaj veľký.“  

Priatelia zo strednej školy v Kanade.

Písomky sú veľmi ľahké a väčšina z nich je „krúžkovacích“.

„Ja som bola na škole Burnaby South Secondary a tam sme mali školu od 8:45 do 15:08. Mali sme 4 hodiny denne a striedal sa deň 1. a 2. Nemajú teda rozvrh ako my, že každý deň je iný, ale striedajú sa im iba tieto dni. Na niektorých školách majú pol roka každý deň tie isté 4 predmety a druhého pol roka zase 4 iné. Po dvoch hodinách sme mali hodinovú pauzu na obed. Na konci roka píšete z niektorých predmetov skúšky z celého učiva. To už je trošku ťažšie, ale prirovnala by som to k tematickej písomke na gymnáziu na Slovensku.“

Školský systém v Kanade je iný, ale nie je náročný.

MJA: Môžeš zhodnotiť vybavenie školy, prístup učiteľov, školské kluby po vyučovaní a možnosť školských aktivít?

Študentka Eva: „Škola Burnaby South bola fajn. Po vyučovaní máte na výber z plno klubov ako napríklad marketing, ale aj športové kluby. Niektoré sa konajú cez obednú prestávku a niektoré po škole. V blízkosti máte rýchle občerstvenia a škola má vlastný bufet, čiže čo sa týka obedov máte veľa na výber. Za čas, čo som tam bola ja, boli ku mne učitelia aj ostatní zamestnanci vždy veľmi milí.“

 MJA: Mala si možnosť cestovať? Čo sa Ti najviac páčilo, čo sa týka výletov?

Študentka Eva: „Čo sa týka cestovania mohla som sama alebo s kamarátmi cestovať do oblasti Greater Vancouver. Nie je to veľmi ďaleko, ale vo Vancouveri je toho naozaj veľa, čo sa dá navštíviť. Kanadská agentúra dovoľuje cestovať aj ďalej, ale musíte mať zo sebou človeka nad 25 rokov a vypĺňať formuláre kam a s kým cestujete. Škola taktiež ponúka výlety po Kanade, za ktoré si ale priplatíte.

Je toho naozaj veľa, čo sa dá v Kanade navštíviť.

Ja som takto bola pozorovať polárnu žiaru v Yukone. Išli sme pozrieť Skalnaté hory a Toffino – malé surferské mestečko, kde môžete pozorovať veľryby a zaplatiť si hodiny surfovania. Pokiaľ budete mať šťastie, tak vás môže hosťovská rodina, poprípade rodina kamarátov tiež niekam zobrať. Mňa kamaráti zobrali do Seattlu a Victorie + jednodňové výlety v BC. Ak chcete veľa cestovať, dá sa to, ale chce to peniaze, niektoré výlety vychádzajú na dosť veľkú sumu.“

Cestovanie počas štúdií v Kanade je možné.

Hostiteľské rodiny nie sú vždy také, aké si študenti predstavujú.

MJA: Viackrát si menila ubytovanie v rodine. Môžeš prosím zhodnotiť s akými hostiteľskými rodinami si sa stretla?

Študentka Eva: „Hostiteľské rodiny nie sú vždy také, aké si študenti predstavujú. Veľa ľudí to tu robí pre peniaze, lebo pozemky a byty sú extrémne drahé, takže si tým privyrobia. Moja prvá rodina bola iba hosťovská mama s dcérou. Bola naozaj milá, ale nemala na mňa čas, lebo veľa pracovala.

To mi nevyhovovalo, lebo začiatky v cudzej krajine vedia byt ťažké a potrebujete niekoho, s kým sa porozprávate. Na začiatku väčšinou nemáte veľa priateľov a každý sa len spoznáva.  Druhá rodina tiež nebola podľa mojich predstáv. Rozprávali sa väčšinu času čínsky a nechutili mi jedlá, ktoré varili, keďže ryby nejem. Sama som si variť tiež nemohla.

Rodinu v Kanade môžete zmeniť aj niekoľkokrát, netreba sa toho báť.

 Našťastie som znova menila hosťovskú rodinu a našla som si úžasných “rodičov“. Bol to starší pár z Balkánu a mali ma naozaj ako dcéru. Veľmi sa mi snažili prispôsobiť a spoznala som sa s celou ich rodinou.

Našla som si úžasných “rodičov“.

Pokiaľ sa chystáte ísť na zahraničný pobyt  je dobré, keď idete cez slovenskú agentúru, pretože vám budú ochotnejší zmeniť rodinu. Keď som písala kanadskej agentúre, nechceli ma vymeniť. Neskôr som kontaktovala slovenskú  agentúru MJA a zrazu som mala do pár týždňov novú rodinu. Netreba sa báť zmeniť rodinu, pokiaľ sa vám v tej súčasnej nepáči.

Treba byť pripravený na to, že sa budete musieť aj vy prispôsobovať v novej rodine.

Máte právo na zmenu rodiny, keďže ste si to zaplatili a keď idete cez slovenskú agentúru, tá kanadská vie, že vám musí vyhovieť. Treba byť pripravený na to, že sa budete musieť aj vy prispôsobovať v novej rodine a že sa musíte aj vy snažiť do ich rodiny zapadnúť.

Nesiľte to však, pretože to, v akej rodine ste, môže ovplyvniť vaše priateľstvá aj celkový dojem z Kanady. Nie je žiadny dôvod na to, aby ste sa niekde celý rok trápili.  Mala som takú skúsenosť s kamarátmi a veľmi oľutovali, že rodinu  nevymenili už na začiatku. Trápili sa potom celý rok. 

Ešte raz chcem pripomenúť záujem a ústretovosť slovenskej agentúry, v mojom prípade Medzinárodnej Jazykovej Agentúry.“

MJA: Ako sa Ti páči kanadská kultúra – ľudia, strava, zvyky…?

Študentka Eva: „Vo Vancouveri je multikulturalizmus. Kanaďanov, ktorí sa tam už narodili, je tam celkom dosť málo. Väčšina ľudí vo Vancouveri pochádza z Ázie (Čína, Kórea, Japonsko, India). Chvíľu mi trvalo si na to zvyknúť, keďže som nečakala až taký kultúrny šok. Ázia je naozaj iný kraj a treba si zvyknúť na to, že sú v mnohých veciach iní ako Európania a Kanaďania.“

V Kanade je multikulturalizmus.

V Kanade je multikulturalizmus.

MJA: Bola dostatočne zabezpečená starostlivosť o študentov?

Študentka Eva: „V celku by som povedala, že áno. Mne osobne nič nikdy nechýbalo. Mala som hosťovských rodičov, ktorí chápali, že rada trávim čas vonku s kamarátmi a pokiaľ som bola na telefóne a povedala som im kde asi idem a kedy prídem, boli ústretoví a dôverovali mi. Cítila som sa tam bezpečne.“

MJA: Odporúčaš študentom, ktorí sa rozhodujú pri výbere destinácie pre svoj stredoškolský program práve Kanadu, prípadne konkrétne oblasť Burnaby? Prečo?

Burnaby v Kanade je skvelá voľba, pretože je to také predmestie pre Vancouver.

Študetnka Eva: „Kanadu by som určite odporučila. Po rozhovore s kamarátmi, čo boli v Amerike,  som si potvrdila, že ľudia v Kanade sú rozhodne milší, príroda omnoho krajšia a taktiež školy aspoň na  vyššej úrovni. Pokiaľ chcete ísť do BC, tak Burnaby je skvelá voľba, pretože je to také predmestie pre Vancouver. Vancouver je super pre študentov,  je tam vždy čo robiť a majú dobre vyriešenú verejnú dopravu.“

V Kanade na strednej škole spoznáš kopec kamarátov.

MJA: Splnil stredoškolský program v Kanade Tvoje očakávania?

Študentka Eva: „V istom zmysle áno. Pokiaľ máte veľmi vysoké očakávania, to sa nesplní. Určite prídu aj zlé dni . Mala som veľa dní, kedy som viac ako všetko na svete chcela ísť domov, objať rodičov, jesť slovenské jedlo a vyvenčiť svojho psa .Zažila som aj  také dni ,ktoré budú patriť medzi najlepšie v mojom živote. Spoznala som tam veľa ľudí, ale aj samú seba, takže v tomto smere to moje očakávania určite splnilo.“

MJA: Čo Ti dal rok na strednej škole v Kanade?

Zlepšil sa mi prízvuk a hovorová angličtina.

Študentka Eva: „Určite mi dal veľký rozhľad. Spoznala som rôzne kultúry a zaujímavých ľudí. Stala som sa samostatnejšou. Myslím si, že som v Kanade vyrástla v dospelejšieho a zodpovednejšieho človeka. Taktiež sa mi určite zlepšil prízvuk a hovorová angličtina.“

Štúdium na strednej škole v Kanade by som určite odporučila.