Hore
Vianoce v USA, Británii a na Slovensku. Čím sa odlišujú?

Vianoce v USA, Británii a na Slovensku. Čím sa odlišujú?

Pomaly už prichádzajú vianočné sviatky so všetkým, čo k tomu patrí. Čas pohody, harmónie, lásky a zamyslení. Čas zastavenia a meditácií.
V každej kresťanskej krajine oslavujú Vianoce inak. Niektorí čakajú na príchod Santa Clausa, iní zase netrpezlivo očakávajú narodenie Ježiša Krista. Na Slovensku nosí darčeky Ježiško, v anglicky hovoriacich krajinách darčeky nenosí. Závisí od kultúry, tradícii, zvykov danej
krajiny.

Ako oslavujú Vianoce v USA a v Británii ? V čom sú ich tradície odlišné od tých našich? Najlepšie sa dozvieš priamo na jazykovom pobyte v týchto anglicky hovoriacich krajinách! Vianoce v USA či Británii môžeš prežiť priamo v hostiteľskej rodine a odniesť si tak jedinečný zážitok. Ak však nemáš možnosť vycestovať počas sviatkov do zahraničia, radi ti jednotlivé tradície priblížime v dnešnom blogu.

Vianoce na Slovensku

Na Slovensku sú Vianoce veľmi duchovné, rodina sa navzájom obdarúva rôznymi druhmi darčekov. Ježiško nosí darčeky 24. decembra v predvečer Božieho narodenia. Celá slávnostná večera sa uskutočňuje na Štedrý deň, kedy sa drží celý deň pôst a slávnostná večera obsahuje pečeného kapra a zemiakový šalát. Neodmysliteľne nesmú chýbať na stole oplátky s medom, kapustnica, veľa koláčikov a ovocia.

Neskôr sa spievajú vianočné koledy a rodina si rozbaľuje darčeky pod stromčekom. V noci sa ide na polnočnú omšu, kde si pripomíname narodenie Ježiša Krista.  Na Štefana sa konajú štefánske veselice. Božie narodenie 25. decembra je deň, ktorý trávime v kruhu najbližšej rodiny.

Vianoce v USA a na Slovensku

Vianoce v USA a Británii

V anglicky hovoriacich krajinách nemajú slávnostnú večeru 24. decembra – pre nich je to normálny pracovný deň. To je asi základný rozdiel. Druhým rozdielom je ten, že Ježiško nechodí a neroznáša darčeky. Darčeky na Vianoce v USA roznáša Santa Claus, ktorý chodí v noci z 24. decembra na 25. decembra cez komín a ráno na Božie narodenie si každý nájde svoj darček pod stromčekom. V Británii darčeky taktiež nenosí Ježiško ani Santa Claus, ale Father Christmas.

Po rozbaľovaní darčekov sa slávnostne podáva tradičný obed. Pre Britov obed na 25. decembra predstavuje najväčší sviatok. Tento slávnostný pokrm zahŕňa v anglicky hovoriacich krajinách pečeného moriaka, zemiaky alebo zemiakovú kašu a brusnicovú omáčku. Kapustnicu a kapra so zemiakovým šalátom budete na stole hľadať márne. Na slávnostnom stole nesmú chýbať koláče, sušienky (cookies) či Christmas pudding. Pre Britov a Američanov je tradičným koláčom tzv. Fruitcake, koláčik zo sušeného ovocia, ktorý skutočne milujú a nesmie chýbať na slávnostnom stole.

Vianoce v USA a Veľkej Británii

Perfektnou tradíciou v anglicky hovoriacich krajinách je, že každý rok sa kupuje živý stromček, umelé stromčeky nájdete naozaj ojedinele.  V interiéri aj exteriéri samozrejme nesmú chýbať svetielka a vianočná výzdoba, ktorú nájdete naozaj všade – či už v jednotlivých domoch alebo aj v meste.
Veľmi peknou tradíciou, ktorú už máme aj my, sú vianočné trhy plné svetielok, punču a kolotočov pre deti.

Oslava Nového roka

Sviatok, ktorý naozaj máme všetci spoločný, je Nový rok. Príchod Nového roka patrične všetci privítavame odrátavaním polnoci. Nový rok oslavujeme veľkým ohňostrojom a prípitkom so šampanským. Všade sa organizujú bujaré večierky. Posledný deň v roku nesie u nás názov Silvester, tento názov ale v anglicky hovoriacich krajinách nepoznajú. Posledný deň v roku nazývajú New Year’s Eve.

Vianoce v USA a Británii