Hore
Viete, aký je význam írskeho trojlístka?

Viete, aký je význam írskeho trojlístka?

Pokiaľ dáte niekomu za úlohu vymenovať aspoň jeden írsky symbol, s veľkou pravdepodobnosťou spomenie trojlístok. Bez pochýb ide o jeden z najznámejších symbolov, ktoré sa s Írskom spájajú. Nie je sa teda čomu čudovať, keď ho uvidíte na každom kroku. Vyšitý na oblečení, súčasťou šperkov a doplnkov, ako výzdobu v írskych puboch. Poznáte ale význam írskeho trojlístka?

Slovný význam trojlístka v angličtine

Trojlístok, po anglicky shamrock, pochádza zo staroírskeho „seamróg“. Toto slovo môžeme voľne preložiť ako „malá ďatelina“. Ide totiž o spojenie slov „seamair“ a „óg“, čo znamená „ďatelina“ a „malý/mladý“. Význam tohto slova v angličtine je teda čisto založený len na jeho vzhľade. Význam trojlístka ako symbolu je však úplne iný.

Poznáte význam írskeho trojlístka aj vy?

Írsky trojlístok už za čias Keltov

Trojlístok bol už od dávna spojovaný ako symbol Írska, a to ešte za čas Keltov. Práve oni verili, že trojica zelených lístkov tejto rastliny symbolizuje Paganské bohyne. Tento symbol pre nich reprezentoval staroveký pohľad na Matku Zem: deva, matka a stará matka.

Kelti celkovo považovali číslo 3 za veľmi magické, a teda trojlístku pripisovali aj ďalšie významy, ako napríklad:
– myseľ, telo a duch
– zem, more a obloha
– podsvetie, stredný svet, horný svet
– láska, múdrosť a pravda
– príroda, poznanie a pravda

Saint Patrick a írsky trojlístok

Hoci symbol írskeho trojlístky bol známy už Keltom, hovorí sa, že do širšieho povedomia tento symbol uviedol až Svätý Patrik. Práve vďaka tomuto symbolu rozniesol medzi obyvateľov Írska aj kresťanskú vieru. A to takým spôsobom, že trojlístok využil ako symbol na predstavenie Najsvätejšej Trojice.

Tento príbeh o Sv. Patrikovi je v Írsku všeobecne známy. Ak by ste sa rozhodli vycestovať do Írska a spýtali by ste sa na význam trojlístka miestnych, určite by Vám tiež spomenuli tento príbeh. Aj napriek tomu, že ide o veľmi populárny príbeh spájajúci sa s týmto symbolom, stále nemôžeme hovoriť o oficiálnom význame.

Význam írskeho trojlístka je skutočnou záhadou - známy je už od pradávnej histórie, jeho význam sa však vždy mení.

Trojlístok alebo štvorlístok?

Ľudia si často mýlia a zamieňajú symbol Írska za štvorlístok miesto trojlístka. Pravdepodobne pre povery, kedy má práve štvorlístok prinášať šťastie. Táto mylná mienka je navyše dokonca tak častá, že ľudia začali bežne používať obrazné pomenovanie „šťatie Íra“.

Štvorlístok je však len menej často sa vyskytujúca variácia trojlístka. Vzhľadom na to, ako ťažké je ho nájsť (1 štvorlístok pripadá na približne 10 000 trojlístkov!), sa spája práve so šťastím.

Skutočný význam Írskeho trojlístka

Ako ste sa už mohli dočítať, tejto malej rastlinke v minulosti prislúchalo hneď niekoľko významov, ktoré sa s ním spájajú do dnes. Nesie však ešte jeden význam, ktorý by sme mohli spomedzi všetkých považovať za najviac oficiálny. Spája sa s vierou, nádejou a láskou – každý jeden aspekt symbolizuje práve jeden jeho lístok.