Hore
Zaži renesančné umenie v srdci Florencie na vlastné oči

Zaži renesančné umenie v srdci Florencie na vlastné oči

Renesančné umenie – toto slovo ti určite niečo vraví z hodín histórie. Renesancia znamená návrat k antickej kultúre po kostrbatom scholarchizme. No a kde inde by vznikla renesancia, ak nie v temperamentnom a živelnom Taliansku?

Florencia, taliansky diamant, ťa očarí svojou bohatou históriou a renesančným umením, ktoré jej vdýchlo život. Tu renesancia započala svoj vznik. Centrum Florencie je súčasťou UNESCO. Každá ulička, každá budova je skutočným umeleckým dielom. Pozrime sa spoločne na renesančné umenie vo Florencii a prenesme sa spoločne do tohto úžasného obdobia.

Taliančinu sa naučíš práve na tomto mieste a nikdy nebudeš ľutovať, že si sa s nami vybral na pobyt do rozprávkovej Florencie.

Duomo di Firenze – Katedrála Santa Maria del Fiore

Vrcholnou renesančnou stavbou Florencie je Duomo, katedrála Santa Maria del Fiore, ktorá je ikonou a symbolom Florencie. Jej výstavba započala v roku 1296 v gotickom štýle podľa návrhu Arnolfa di Cambio a štrukturálne bola dokončená v roku 1436 s kupolou, ktorú navrhol Filippo Brunelleschi. Kopula katedrály je jednou z najväčších na svete a je považovaná za architektonický zázrak renesancie. Jej stavba začala v roku 1420 a trvala 16 rokov. Konštrukcia kopule je mimoriadne inovatívna a predstavuje technický úspech svojej doby.

V tejto nádhernej stavbe sa striedajú gotické a renesančné prvky. Jej majestátna veža, známa ako Giotto’s Campanile s bohatou ornamentikou a úchvatným výhľadom na mesto, pridáva katedrále neskutočné čaro. Katedrála hrala dôležitú úlohu v politickom, náboženskom a kultúrnom živote Florencie a celej Európy v priebehu renesancie. Je opradená mnohými legendami. Vnútri katedrály sa nachádzajú cenné umelecké diela, ako napríklad nádherný freskový strop navrhnutý Giorgiom Vasarim a Zlatá brána (Porta del Paradiso), ktorá je súčasťou baptistéria vedľa katedrály.

renesančné umenie - Duomo di Firenze

Palazzo Vecchio je srdce Mesta

Palazzo Vecchio je ďalším skvostom renesancie vo Florencii. Palác bol postavený v 13. storočí a slúžil ako sídlo florentínskeho vládneho úradu, Palazzo dei Priori. Neskôr, po príchode Medicejskej rodiny k moci, sa stal hlavným sídlom Medicejských vládcov, ktorí prebývali v paláci až do 16. storočia.

Palác kombinuje prvky stredovekej a renesančnej architektúry. Veža paláca je nazývaná aj Arnolfova veža, dominuje mestskej panoráme a je jedným z charakteristických znakov mesta Florencie. V interiéri možno obdivovať fresky a sochy, ktoré sú typické pre renesanciu, a taktiež antické a stredoveké ruiny. Jednou z najznámejších miestností je Sala dei Cinquecento, ktorá je zdobená nádhernými freskami od slávnych umelcov ako Leonardo da Vinci a Michelangelo.

Dnes je Palazzo Vecchio sídlom mestskej radnice a je otvorený pre verejnosť ako múzeum. Turisti môžu navštíviť jeho múzeum a vychutnať si nádhernú architektúru a renesančné umenie, ktoré sa v ňom nachádza.

Palazzo Vecchio - renesančné umenie vo Florencii

Palác Medici Riccardi

Palác bol postavený v 15. storočí pre významnú florentínsku rodinu Medicejských. Bol to ich hlavný rezidenčný palác, ktorý slúžil ako centrum politického a kultúrneho života Florencie počas ich vlády. Neskôr prešiel do vlastníctva rodiny Riccardi a dodnes je známy ako Palác Medici Riccardi.

Palác Medici Riccardi je ukážkovým príkladom renesančnej architektúry. Jeho fasáda je zdobená renesančnými detailmi, ako sú arkády, pilastre a okná s klenbovými oblúkmi. Interiér paláca je rovnako nádherný, plný fresiek a sôch. Rovnako impozatné sú aj jeho nádvorie.

Dnes je Palác Medici Riccardi otvorený pre verejnosť ako múzeum a turistická atrakcia. V jeho múzeu sú vystavené mnohé vzácne umelecké diela, vrátane fresiek od slávnych umelcov ako je Benozzo Gozzoli.

Medici Riccardi - renesnančné umenie

Most Ponte Vecchio

Most Ponte Vecchio je historický most nachádzajúci sa v centre mesta Florencie, postavený ponad riekou Arno. Je to jeden z najznámejších a najstarších mostov v meste. Ide o kamenný oblúkový most, pochádzajúci z 14. storočia. Jeho najcharakteristickejšou vlastnosťou sú obchodné domčeky a butiky, ktoré sú postavené priamo na moste.

Ponte Vecchio má veľmi bohatú históriu. Pôvodný most na tomto mieste bol postavený v rímskych časoch, ale bol zničený povodňou v roku 1333. Následne bol obnovený a dnešný vzhľad získal v priebehu rekonštrukcie v 14. storočí. Počas stredoveku boli domčeky na moste obývané remeselníkmi a rybármi, ale dnes v nich však nájdete predovšetkým obchody so šperkami a suvenírmi.

Ponte Vecchio - renesančné umenie vo Florencii

Florencia nám ponúka veľké množstvo renesančných pokladov, ktoré odhaľujú genialitu umelcov a skvelých architektov svojej doby. Každá ulica je jedinečná a má svoj vlastný „príbeh“ a každý detail nám pripomína, prečo je Florencia považovaná za kolísku renesančného umenia. Určite preto nadchne aj teba.

Vyber sa s nami na jazykový pobyt do Florencie a nauč sa po taliansky práve v srdci renesancie. Svoje rozhodnutie určite nebudeš ľutovať. Florencia ťa totiž pohltí!