Hore
Čo je Poutine a kde ho nájdeš?

Čo je Poutine a kde ho nájdeš?

Kanada je veľmi špecifická krajina nielen svojou nedotknutou prírodou, multikulturalizmom, ale aj životným štýlom a jedlom. Ak budeš na jazykovom pobyte v Kanade, určite musíš ochutnať špecialitu Poutine, javorový sirup a mnohé ďalšie kanadské špeciality! Poutine predstavuje jeden z najobľúbenejších pokrmov, ktorý v Kanade nájdeš na každom kroku.

Čo je Poutine?

Poutine je veľmi jednoduché jedlo, chuťový pôžitok, ktorý zvládnu pripraviť všetci. Jeho názov pochádza z francúzštiny. Skladá sa zo základných ingrediencií, ktoré má každý doma: hranolky, syr a teplý vývar. Hranolky sa polejú vývarom a posypú syrom. Vďaka teplému vývaru sa syr dokonalo roztečie. Jedlo sa podáva teplé.

Táto jednoduchá pochutina sa stala ikonou kanadskej kuchyne. Turisti aj miestni si nemôžu špecialitu vynachváliť. Poutine predávajú úplne všade, na každom kroku ako take-away a fast food. Predstavuje skvelú voľbu, pokiaľ máte chuť  na tzv. street food. Dokonca ho zvyknú pripravovať už aj Slováci v Bratislave, kde existuje Poutinéria.

Poutine sa pravdepodobne rozšíril z provincie Quebec. K základným surovinám, ktoré sme spomenuli, môžeme pri konzumácii pridať slaninku, rôzne mäsko alebo cibuľku. Väčšinou sa Poutine podáva s colou.

Poutine - kanadská špecialita

Kanada predstavuje zmes britských a francúzskych jedál. Nájdeš tam aj klasické hot dogy, pizzu, ale aj nakladanú fazuľu v paradajkovej omáčke podľa britskej tradície. Táto krajina skutočne vytvára mozaiku rozličných kuchýň a jedál z ďalších krajín.

Ďalšie kanadské špeciality

Tourtière pochádza z francúzštiny. Predstavuje chutný mäsový koláč plnený mletým mäsom, cibuľou a korením. Táto pochutina sa pripravuje počas Vianoc ako vianočné jedlo. Ochutnal si už niekedy mäsový vianočný koláč? V Kanade máš to na skvelú príležitosť.

Ďalšou chuťovkou, ktorú musíš ochutnať je Butter Tarts, dezert s karamelizovaným sirupom, vajíčkami a orechmi.

Butter tarts

Ako by sme mohli zabudnúť na javorový sirup? Kanada je známa v prvom rade svojím javorovým sirupom, ktorý dodáva sladkú chuť mnohým dezertom a žiadne kanadské raňajky sa bez neho nezaobídu. Javorovým sirupom sa zalievajú palacinky, zmrzlina, pridáva sa aj do koktejlov a čajov.  Javorový sirup je jednoducho kanadský poklad, ktorý nesmie chýbať na žiadnom stole.

Palacinky s javorovým sirupom

Nech už ste v Kanade kdekoľvek, nezabudnite si vychutnať Poutine, javorový sirup a všetky ostatné lahôdky, ktoré robia kanadskú kuchyňu jedinečnou! Prihlás sa s nami na jazykový pobyt do Kanady a vychutnaj si nielen Poutine, ale aj iné špeciality. Spoznáš niečo nové, vychutnáš si miestne špeciality, navštíviš pekné miesta a mnoho iného. Ponúkame pobyty v Kanade pre dospelých ale aj možnosť stredoškolského štúdia v Kanade.