Hore
Deň Vďakyvzdania – prečo Američania oslavujú tento sviatok?

Deň Vďakyvzdania – prečo Američania oslavujú tento sviatok?

Vyjadriť svoju vďačnosť činom je niečo úžasné a chvályhodné. Pocit vďačnosti a úprimné „ďakujem“ je čarovné slovo, ktoré dokáže zmeniť zlú situáciu na lepšiu. Bodaj by nie, keďže je to jedno z najmagickejších slov spolu s „prosím“ a „ľúbim ťa“. Tieto slová dokážu zmeniť človeka.

Američania majú na preukázanie vďaky druhým aj svoj deň – ide o Deň Vďakyvzdania, po anglicky Thanksgiving day. Deň Vďakyvzdania je tradičný americký sviatok, ktorí oslavujú Američania pri slávnostnom stole. Deň Vďakyvzdania pripadá vždy na posledný novembrový štvrtok. Prečo Američania oslavujú tento zaujímavý sviatok?

Ako oslavujú Deň Vďakyvzdania v Amerike?

Ako prebieha Deň Vďakyvzdania ?

Deň vďakyvzdania patrí medzi najznámejšie a najvýznamnejšie sviatky Ameriky. Na tento špeciálny deň vždy gazdinky pripravia sviatočnú večeru. Na stole pritom nesmie chýbať známe tradičné jedlo, ktoré pozostáva z pečeného moriaka s plnkou, zemiakovej kašebrusnicovej omáčky. Túto honosnú večeru môžete vidieť v každom americkom seriáli.  Pri stole sa stretáva rodina z najrozličnejších kútov krajiny, kde si vždy v piatok Američania vezmú voľno a strávia celé voľné dni pokope s najbližšími.

Thanksgiving - Deň Vďakyvzdania

Aká je história jeho vzniku?

Vtedajší Indiáni na jeseň v roku 1621 v Plymouthe vzdali vďaku Bohu za bohatú úrodu. Oslavovali a ďakovali Najvyššiemu za požehnanie. Boh im toho roku aj napriek veľkému suchu doprial úrodu a žatva sa úspešne uskutočnila, čo ich zachránilo pred hladomorom. Práve ten rok sa považuje za prvý, kedy sa konali prvé oslavy tohto sviatku. Sviatok sa neskôr rozšíril celým územím Ameriky a zachováva sa dodnes.

Americký prezident Abraham Lincoln ho v roku 1863 ustanovil za národný sviatok. Je jedným z najdôležitejších sviatkov, takmer rovnako významný ako Vianoce. Počas tohto špeciálneho dňa Američania ďakujú za žatvu, ktorá nastala pred mnohými rokmi a ľudia mali čo v krajine jesť. Celá rodina sa na tento špeciálny deň krásne upraví do nádherných šiat, pečie sa moriak a jedia sa koláče. Tento tradičný americký sviatok majú iba Američania, Angličania ho neoslavujú. Všade visia americké vlajky a ľudia sa navštevujú.

Americký sviatok Deň Vďakyvzdania

Ostatné významné americké sviatky a dni

  • Deň nezávislosti – Medzi ďalšie významné americké sviatky napríklad sú Deň nezávislosti, ktorý sa oslavuje 4. júla. Američania v tento dátum oslavujú deň nezávislosti od Britského kolonializmu. Takisto si pripomínajú Deň nezávislosti Indiánov.
  • Deň veteránov – V tento sviatok si Američania pripomínajú hrdinské obete vojakov, ktorí zomreli počas krvavej prvej svetovej
    vojny.

Chcel by si si Deň Vďakyvzdania zažiť na vlastnej koži so všetkým, čo k tomuto sviatku patrí? Prihlás sa na jazykový pobyt v Amerike! S ubytovaním v hostiteľskej rodine si bude môcť vychutnať tú pravú atmosféru tohto sviatku. Prihlás sa už teraz alebo nás neváhaj kontaktovať!