Hore
Na Malte na Vianoce deti v kostoloch rozprávajú príbehy o narodení Ježiška. Je to pocta…

Na Malte na Vianoce deti v kostoloch rozprávajú príbehy o narodení Ježiška. Je to pocta…

Krásne Vianoce sú opäť tu. Aspoň ja ich tak vnímam. Pre mňa sú Vianoce nádherné, veselé a čisté. Čarovný čas prianí, spomienok, radostí, ale i čas rozjímania, úvah a meditácií. Tešia ma naše typické slovenské zvyky a tradície a rada skúšam aj nové.

Sviečky v orechovej škrupinke.

Napríklad tento rok som si vyrobila sviečky z orechovej škrupinky, ktoré sa  majú púšťať po vode. Podľa toho ako sa sviečka bude na vode správať, tak sa mi má v nasledujúcom roku dariť. Keď sa pohne po vode, vraj sa mi zmení život, keď zostane stáť, tak sa nič nezmení a keď sa ponorí, mám sa zlepšiť, lebo som nevenovala svojej práci – výrobe sviečky, dostatočnú pozornosť.

Keď sa sviečka pohne po vode, vraj sa mi zmení život.

A aké zvyky na Vianoce máte vy? Napríklad, ja ešte prekrajujem jabĺčko na polovicu pre hviezdičku v strede kvôli šťastiu, natierame si medom na čelo krížik pre vyznanie k Božiemu slovu, vkladám peniaze do biblie pre to, aby boli po celý rok a pod stôl dávam reťaz a sekeru, aby rodina držala vždy spolu a bola silná.

No Vianoce sú pre mnohých, vrátane mňa, aj časom oddychu a dlhších dovoleniek. Mnohí naši klienti využívajú vianočný čas na vycestovanie do zahraničia s cieľom zdokonaliť sa v cudzom jazyku. Popritom zažívajú iné vianočné tradície a zvyky a prinášajú si domov mnohé zážitky. Aký teda môže byť jazykový pobyt na Malte cez Vianoce?

Klienti využívajú Vianoce aj na vycestovanie do zahraničia.

Vianoce na Malte sú veľmi dôležitým sviatkom. Na Malte sa zdobia všetky kostoly a ulice, deti  spievajú koledy. Všade je veľa mechanických jasličiek s hudbou. Figúrky sa pohybujú a hrajú vianočnú hudbu.  V Manoel  Theatre sa hrá zábavná pantomíma a všade vládne láska a smiech.  Rodiny sa stretávajú a stolujú spoločne doma alebo v reštauráciách. Prebiehajú bohoslužby.

Čo  jedia Malťania na Vianoce?

Horúci gaštanový a kokosový nápoj – Imbuljuta Taj Gastan. Servíruje sa po polnočnej omši a na Nový rok. Tento drink úžasne vonia škoricou, čokoládou, hrebíčkami, pomarančom, mandarínkou a samozrejme gaštanom. Servíruje sa do hrnčekov alebo menších misiek a vždy horúci.

Tradičný vianočný nápoj na Malte.

Medový alebo melasový prsteň – Quaghaq tal Ghasel. Ide o jemné pečivo, v ktorom sa vôbec nevyskytuje med, hoci je v názve.  Kedysi dávno ľudia na výrobu tohto vianočného pečiva používali gastanija, ktorá sa vyrábala rozpúšťaním medových plátov po odstránení medu. Keďže slovíčko gastanija korešponduje s talianskym castagna, čo znamená gaštan, začali sa ľudia domnievať, že ide o gaštanový koláč. Ale je to len gaštanová farba, ktorá má s gaštanom niečo spoločné. Dnes sa do koláča pridáva melasa a kto chce sladšiu chuť, tak cukor.

Tradičný vianočný koláč na Malte.

Z hlavných jedál si Malťania doma doprajú: slepačí vývar – brodu tat-tigiega, pečené kura alebo bravčové so zemiakmi alebo pečené makaróny. Jedlo sa podáva z čerstvým ovocím alebo pomarančmi alebo mandarínkami. V reštauráciách sa podáva tuniak, kura, morské plody, polievka a cestoviny.

Niekoľko týždňov pred Vianocami si ľudia  v domácnostiach na Malte aj na Gozo pestujú vianočnú ozdobu z pšeničných semienok tzv. gulbiena. Semienka pšenice sa umiestnia do nádoby s vatou a vodou a tá sa postaví do tmavého rohu. Približne po troch týždňoch vyrazia z nádoby krásne dlhé biele výhonky, ktoré sa používajú na ozdobu v kostoloch a v domácnostiach.

Maltská vianočná gulbiena.

Na Štedrý deň v mnohých mestečkách a dedinách prebiehajú procesie, kde deti kráčajú v skupinkách, nesú lampáše a spievajú koledy. Počas polnočnej omše vybrané dieťa  rozpráva príbeh o narodení Ježiška. Je to veľká pocta a dieťa sa na túto udalosť pripravuje s pomocou rodiny a priateľov.

Vianoce na jazykovom pobyte na Malte.

Som si istá, že Vianoce na Malte či na Goze sú krásne a výnimočné, rovnako ako tie naše na Slovensku.  Akékoľvek tradície ľudia na Vianoce majú, jedno je isté, tieto sviatky nám otvárajú srdcia, pestujú lásku a dobrotu k blížnym. Kdekoľvek na svete budete, prajem Vám nádherné vianočné chvíle a všetko najlepšie v Novom roku 2019.