Hore
Na učenie cudzieho jazyka nikdy nie je neskoro, vycestujte s nami za vzdelaním!

Na učenie cudzieho jazyka nikdy nie je neskoro, vycestujte s nami za vzdelaním!

Možno si častokrát poviete, aké by to bolo super narodiť sa v rodine Angličana či Nemca a ovládať hneď dva alebo tri cudzie jazyky naraz prakticky už od detstva. Ale väčšina z nás sme sa narodili na Slovensku a slovenským rodičom, takže cudzí jazyk nám prislúcha naučiť sa systematicky a najlepšie čo najskôr.

Blog o učení sa cudzieho jazyka

Môžem vás hneď na začiatku upokojiť. Cudzí jazyk sa dá naučiť pomerne rýchlo pokiaľ viete ako na to a nemusíte doma vysedávať za slovníkom a byť zúfalí, že ako dlho vám to všetko trvá. A dôležité je tiež ignorovať niektoré „záležitosti“ a nerobiť si z nich ťažkú hlavu. Tu je taký malý návod pre vás:

Zmeňte svoje očakávania.

Prijmite fakt, že nemusíte byť dokonalí na to, aby ste sa dokázali dorozumieť v cudzom jazyku. Vaša reč môže byť kostrbatá, môžete loviť slovíčka v hlave  a používať nesprávnu gramatiku a aj napriek tomuto všetkému vám budú rozumieť. Je to totiž veľmi ľudské a prirodzené. Snažiť sa jednoducho pochopiť jeden druhého. A možno poznáte rôzne tie hry z facebooku, že prečítaj text, ktorý je bez samohlások alebo hlások a vy prečítate. Tak vidíte, komunikácia nemusí byť perfektná, aby ste sa dorozumeli.

Motivácia na učenie sa cudzích jazykov

Motivujte sa dostatočne!

Nie je nič horšie, ako keď robíte niečo, prečo nemáte dôvod. Cudzí jazyk sa nemôžete učiť len preto, že ho chcete vedieť. Je potrebné si uvedomiť, prečo ho potrebujete vedieť. A to „prečo“ musí byť pre vás dosť silné, dokonca veľmi silné a veľmi emočné.

Napríklad si kúpite knihy v angličtine na tému, ktorá vás zaujíma, lebo na slovenskom trhu nič podobné nie je. Tak, ak si takúto knihu chcete prečítať, prekladáte na vyhľadávačoch len taký fukot.  Môže to byť samozrejme aj ľúbostný list od Brita alebo niečo podobné, v čom sú zapojené emócie: pesnička, nová pracovná zmluva, pracovné podmienky, môže to byť aj fakt, že už máte po krk toho, že sa nedohovoríte na dovolenke a vždy kukáte na manželku alebo manžela, ako mu to ľahko ide a že vy pôsobíte ako však viete čo.

Začnite už konečne!

Zapíšte sa už konečne do jazykového kurzu a prestaňte o tom stále len rozprávať. Nikdy neviete, kedy príde lepšia nová príležitosť alebo zmena vo vašom živote a narazíte napríklad na otázku. „Aká je vaša úroveň angličtiny?“ A vy si môžete potom biť hlavu o múr – veď viete o čom hovorím, o stratenom čase, za ktorý ste sa už dávno mohli posunúť v cudzej reči.

Na učenie sa cudzieho jazyka nikdy nie je neskoro

Vycestujte do zahraničia.

Ak je vaša finančná situácia stabilizovaná a môžete vycestovať na jazykový pobyt, tak vycestujte. Dovolenka strávená aj v jazykovej škole v zahraničí vôbec nie je na zahodenie a nebudete ľutovať. V princípe zaplatíte skoro podobné peniaze ako za dovolenku bez jazykového kurzu, ale dostanete oveľa viac. Nielen pasívny oddych, ale aj aktívny oddych je oddych. Môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti.

Neporovnávajte sa s deťmi.

Netvrďte, že sa už jazyk nenaučíte, lebo ste sa ho začali učiť neskoro. Nie je to pravda. Deti majú iný systém „vstrebávania“ informácií a vyhodnocovania. Dospelý vie analyzovať, skladať, vyvodzovať, determinovať, vnímať rozdiely a vo výučbe si práve týmito schopnosťami dospelého mozgu vie pomôcť. A nemusí to byť vedomá úroveň.

Okrem toho aj dospelý vníma pasívne rovnako ako deti. Veľa krát si neuvedomujete, čo všetko vaša hlava dokáže nahrať. Skúste si len tak pre zábavu pustiť film v slovenčine a potom znova ten istý  film v angličtine s anglickými titulkami a uvidíte koľko sa toho naučíte. A keď to niekoľko krát zopakujete, v jednotlivých pasážach už budete aj vedieť, čo máte povedať. Mozog je úžasný orgán. Robí pre nás mnoho vecí, o ktorých ani len netušíme. Hlavne má perfektnú logistiku a nič, čo ste raz už počuli, videli, chytili, začuchali – nikdy a ešte raz opakujem nikdy nezabudne.Cestujte a naučte sa cudzí jazyk

A na záver: Buďte pozitívni!

Nič nie je horšie ako keď si začnete nadávať, že vám to nejde a vidíte sa vo svetle nemožného pomalého študenta, pričom vám to vzhľadom na vaše okolnosti ide výborne. Dovolím si malú paralelu: Pohár naplnený do poly je buď poloprázdny alebo poloplný podľa toho ako sa na to všetko pozriete. Myslím, že lepšie je vidieť ho poloplný, ak ste na súši, ale poloprázdny sa zase hodí, keď sa potrebujete zbaviť vody a nemáte ju kam vyliať. Myslím tým všetkým, že záleží aj od okolností zvonka, ktoré je potrebné vnímať, aby ste sa vedeli nastaviť predovšetkým pozitívne.

Želám vám veľa úspechov a najmä rýchly pokrok vo vzdelávaní cudzích jazykov.