Hore
„Stredná škola v zahraničí mi dala veľký rozhľad…“

„Stredná škola v zahraničí mi dala veľký rozhľad…“

„Vyrástla som v dospelejšieho a zodpovednejšieho človeka.“ Aj týmito slovami zhodnotila svoje ročné štúdium na strednej škole v zahraničí naša študentka Eva. A nielen ona. Oslovili sme viacero našich študentov, ktorým stredná škola v zahraničí zmenila život.

Dnes sú z tých študentov sebavedomí a vzdelaní mladí ľudia. Niektorí pred pár rokmi, niektorí pred rokom, odchádzali za svojimi snami a predsavzatiami do zahraničia. Navonok odvážni, avšak vnútri určite smútiaci za svojou rodinou a kamarátmi. Ale všetci vedeli, že stredná škola v zahraničí im prinesie svoje sladké ovocie.

Stredná škola v zahraničí je výzvou aj pre rodičov.

Určite mi dáte za pravdu, že práve štúdium na strednej škole v zahraničí je pre mnohých študentov, ale aj rodičov veľkou výzvou. Najmä tí z vás, ktorí sa v týchto chvíľach rozhodujete, viete o čom hovorím. Na jednej strane je tu chuť a odvaha stráviť rok či dva v zahraničí. Na druhej strane sa vynárajú rôzne pochybnosti a otázky.

Štúdium na strednej škole v zahraničí musí byť pre študenta bezpečné.

Boston v južnom Anglicku je menšie mesto, ktoré je bezpečné. Škola je veľmi čistá, situovaná hneď v blízkosti internátu. Na poriadok a bezpečnosť na internáte dohliada po našom „SBS-kar“, tvrdí mama Alexandry, ktorá v Boston College strávila minulý školský rok.

Prvoradá je bezpečnosť a starostlivosť o študentov.

„Ja som sa rozhodla doštudovať celú strednú školu – 2 roky a v Anglicku zostať aj na vysokú. Ak sme mali nejaké sťažnosti alebo otázky, vždy sme mohli kontaktovať Sue – manažérku rezidencie“. Dodáva Alžbeta, dnes aktívna vysokoškoláčka s veľmi pokročilou znalosťou angličtiny na úrovni „native speaker“.

„Sue je veľmi ústretová, vždy je nápomocná. Či už ide o lekára, vybavenie odvozu a dovozu dieťaťa z a na letisko alebo pri iných záležitostiach, ktoré deti v cudzom svete postretnú“, konštatuje mama Alexandry.

Stredná škola v Kanade nebola náročná…

Mladá študentka Eva hovorí:„Školský rok som strávila v Burnaby v Kanade blízko Vancouveru. V Burnaby je čisto, bezpečne a veľa zelene. Je tu veľa športových ihrísk a parkov. Škola pre mňa nebola vôbec náročná, len si treba zvyknúť na ich systém.

Robili sme dosť veľa projektov a domácich úloh povinne na známku. Škola Burnaby South bola fajn. Po vyučovaní máte na výber z plno klubov ako napríklad marketing, ale aj športové kluby. Za čas, čo som tam bola ja, boli ku mne učitelia aj ostatní zamestnanci vždy veľmi milí.“

Na stredných školách v Burnaby je čisto a bezpečne.

Školský systém v zahraničí je so Slovenskom neporovnateľný…

Luna sa zo zahraničia, konkrétne z UK vrátila tento rok v júni a uvádza: „Prístup učiteľov a celý školský systém je so Slovenskom neporovnateľný. Vždy som sa tu cítila vypočutá. A videla som, že každý môj problém sa snažili vyriešiť a každej požiadavke sa snažili vyhovieť.

Samozrejme v náročnosti je tu veľmi veľký rozdiel, pretože skúšky na konci roka sú z celoročného učiva. Sú o dosť náročnejšie ako skúšky na Slovensku. Človek, čo ide na college sa musí pripraviť na to, že bude občas pod nátlakom, ak chce mať dobré výsledky.“

Učitelia sú vysoko fundovaní, ústretoví a vždy usmiati…

„Dcéra je s ich prístupom nadmieru spokojná. Dcéra sa spočiatku zapísala na A- level. Potom si to rozmyslela a prestúpila na B-level, s čím neboli žiadne problémy. Škola je veľmi dobre vybavená, má výbornú knižnicu potrebnú k štúdiu. Žiaci si môžu úlohy vypracovať v študovni na počítači. Veci k štúdiu si môžu v akomkoľvek množstve vytlačiť na tlačiarni“, dodáva Alexandrina mama.

Stredné školy v zahraničí ponúkajú množstvo voľnočasových aktivít.

Stredné školy v zahraničí ponúkajú množstvo výletov.

„Na výlety sa chodí každých pár týždňov. Ale ak sa sami rozhodnete, nie je problém sadnúť na prvý vlak alebo autobus a odviezť sa do Lincolnu alebo Nottinghamu, čo sú o moc väčšie mestá.

Veľa ďalších výletov a exkurzii čo organizuje tiež škola sa týkajú vždy predmetu, čo študujete. Väčšinou sú to prednášky na iných školách, čo je vždy zaujímavé.

A ešte sa väčšinou vo februári/marci ide do štúdii Harryho Pottera v Londýne. Organizuje sa to hlavne pre študentov z Film studies a Media. Ale je to otvorené pre každého a je to podľa mňa najlepší deň v roku“, hovorí Barbora, ktorá na Boston College študovala spolu s Alžbetou a tiež pokračuje v štúdiu na univerzite v zahraničí.

„Ja som bola pozorovať polárnu žiaru, pochvaľuje si Eva…

A ďalej konštatuje: „Čo sa týka cestovania mohla som sama s kamarátmi cestovať do oblasti Greater Vancouver. Nie je to veľmi ďaleko, ale vo Vancouveri je toho naozaj veľa, čo sa dá navštíviť. Kanadská agentúra dovoľuje cestovať aj ďalej, ale musíte mať zo sebou osobu nad 25 rokov a vypĺňať formuláre kam a s kým cestujete.

Stredná škola v Kanade ponúka výlet do Vancouveru.

Škola taktiež ponúka výlety po Kanade, za ktoré si ale priplatíte. Ja som takto bola pozorovať polárnu žiaru v Yukone. Išli sme pozrieť Skalnaté hory a Toffino – malé surferské mestečko, kde môžete pozorovať veľryby a zaplatiť si hodiny surfovania.

Pokiaľ budete mať šťastie, tak vás môže hosťovská rodina, poprípade rodina kamarátov, tiež niekam zobrať. Mňa kamaráti zobrali do Seattlu a Victorie.“

Rodina vás môže zobrať na výlet.

Študenti a aj rodičia sa často pýtajú na ubytovanie. Väčšinou sú študenti stredných škôl ubytovaní v rodine, ale niektoré stredné školy ponúkajú aj ubytovanie na internáte tzv. halls of residence.

Barbora hovorí: „Ja osobne som bývala v halls of residence a myslím si, že nikto sa na nič nesťažoval a zopár študentov sa sťahovalo z homestay do halls.

Neboli tam žiadne väčšie problémy proti hosťovským rodinám, ale keď už sa raz všetci spoznali a začali tráviť viac času spolu tak väčšina ľudí preferovala zostať na halls.

Dole schodmi je práčovňa, každý flat má vybavenú kuchyňu a je to skvelé, ak sa chcete osamostatniť a naučiť sa variť ako ja, čo si celý druhý ročník varím sama. Takže homestay či halls  – nič študentom nechýba.“

Niektoré stredné školy ponúkajú ubytovanie na internáte. Internáty stredných škôl v zahraničí sú bezpečné a viac zábavné.

Je dobré, ak idete cez slovenskú agentúru, pretože vám rýchlo pomôžu zmeniť rodinu.

„Ja som menila v Kanade rodinu tri krát“, priznáva sa Eva a ďalej dodáva: „Našla som si úžasných “rodičov“. Bol to starší pár z Balkánu a mali ma naozaj ako dcéru. Veľmi sa mi snažili prispôsobiť a spoznala som sa s celou ich rodinou.

Pokiaľ sa chystáte ísť na zahraničný pobyt, je dobré, keď idete cez slovenskú agentúru, pretože vám budú ochotnejší zmeniť rodinu. Máte právo na zmenu rodiny, keďže ste si to zaplatili a keď idete cez slovenskú agentúru, tá kanadská vie, že vám musí vyhovieť.

Ubytovanie v rodine je skvelé, ak sa Vám hosťovskí rodičia venujú.

Treba byť pripravený na to, že sa budete musieť aj vy prispôsobovať v novej rodine a že sa musíte aj vy snažiť do ich rodiny zapadnúť. Nesiľte to však, pretože to, v akej rodine ste, môže ovplyvniť vaše priateľstvá aj celkový dojem z Kanady.“

A na záver sme sa všetkých opýtali, čo im štúdium na strednej škole v zahraničí prinieslo:

Luna: „Mala som skvelý rok, počas ktorého som stretla veľa skvelých ľudí a zažila kopec krásnych zážitkov. Pobyt v Anglicku mi pomohol byť samostatná a zodpovedná sama za seba a po príchode domov som sa cítila ako nový človek.“

Alexandrina mama: „Štúdium na strednej škole v zahraničí môžem ako matka len a len odporučiť, tak ako i spoluprácu so žilinskou agentúrou MJA. Stretnete sa s veľkou dávkou ústretovosti od začiatku pobytu až do jeho ukončenia…“

Barbora: “Medzinárodní študenti sú vždy spolu a britskí študenti sú vždy spolu, lebo sa na začiatku boja navzájom sa spoznať. Moja rada je, nebojte sa začať rozprávať s každým.“

Stredná škola v zahraničí splnila moje očakávania, aj keď niekedy som chcela ísť domov…

Eva: „Mala som veľa dní, kedy som viac ako všetko na svete chcela ísť domov, objať rodičov, jesť slovenské jedlo a vyvenčiť svojho psa. Zažila som aj  také dni, ktoré budú patriť medzi najlepšie v mojom živote. Spoznala som tam veľa ľudí, ale aj samú seba. Takže v tomto smere to moje očakávania určite splnilo.“

Alžbeta: “Okrem jasných jazykových zručností, rok vonku ma naučil zodpovednosti a ukázal mi, že sa viem postarať sama o seba. Dal mi sebavedomie, že viem zvládnuť čokoľvek a všetko sa dá, keď sa chce.

Stredná škola ma naučila, že netreba súdiť knihu podľa obalu.

Stredná škola v zahraničí ma naučila otvorenosti rôznym kultúram a iným názorom. Aj to, že netreba súdiť knihu podľa obalu. Jednoznačne by som odporučila každému mladému človeku sa osamostatniť aspoň na chvíľu. Začala som si viac vážiť starostlivosť ľudí okolo mňa – hlavne rodičov a uvedomila som si, aká ťažká rola „dospeláka“ v skutočnosti je.“

Štúdium na strednej škole prináša perfektnú znalosť angličtiny a nové priateľstvá.