Hore
„Štúdium v Kanade ma uchvátilo a odporúčam, aby si to vyskúšal každý…“

„Štúdium v Kanade ma uchvátilo a odporúčam, aby si to vyskúšal každý…“

Práve štúdium v Kanade, konkrétne program Work and study zmenil Kataríne Hurbaničovej  život. Už niekoľko rokov si v Kanade žije svoj „Canadian Dream“, a tak sme ju požiadali o rozhovor. Dozviete sa prečo je  Kanada tak úžasne vhodná pre štúdium a prácu a ako môže byť pobyt v Kanade pre Slováka prínosom.

…viac ako polovica obyvateľov Kanady má univerzitné vzdelanie…

Štúdium v Kanade ponúka rozsiahle možnosti spoznávania krajiny.

MJA: Žijete a pracujete v nádhernej krajine s vysokým vzdelávacím štandardom. Kanada je vraj krajinou s najviac vzdelanými obyvateľmi, dokonca až viac ako polovica obyvateľov má  univerzitné vzdelanie. Aké boli Vaše  prvé skúsenosti s kanadským vzdelávacím systémom?

Katka: Moje prvé skúsenosti so vzdelávacím systémom boli úplne iné na aké som bola zvyknutá počas môjho štúdia na vysokej škole na Slovensku. Vysokoškolský vzdelávací systém v Kanade je veľmi rozdielny od nášho.

Štúdium v Kanade stojí na aktuálnych prípadových štúdiách…

V tejto krajine študenti robia veľmi veľa aktuálnych prípadových štúdii, z ktorých sa môžu skutočne niečo naučiť. Napríklad prečo Amazon kúpil Wholefood a podobne, prečo to robia, čo im to prinesie.

Veľmi zaujímavé veci, ktoré môže študent skutočne aplikovať vo svojej budúcej praxi. Takisto profesori sú pre vás k dispozícii neustále, ak potrebujete pomoc pri vašom štúdiu. Takže moje skúsenosti sú len pozitívne. Bola by som veľmi rada, ak by si tento prístup mohol vyskúšať každý.

Kanada podporuje systém kvalitného vzdelávania.

…štúdium v Kanade mi umožnilo začať pracovať pre kanadskú firmu, v ktorej pracujem dodnes…

MJA:  Viem, že Kanada rozvíja a podporuje v poslednej dobe systém kvalitného rýchleho vzdelávania a možnosti práce zároveň, tzv. Work and study programy – práca a štúdium zároveň. Tento mechanizmus má podporiť migráciu schopných ľudí do Kanady. Aké výhody ponúka tento program pre Slovákov?

Katka: Máte pravdu. Kanada je celkovo veľmi otvorená krajina pre mladých ľudí z iných krajín. Je to hlavný zdroj ako zvýšiť populáciu krajiny a udržovať ju v skvelej finančnej kondícii. Work and study program je moja veľká srdcovka, nakoľko vďaka tejto možnosti som sa do Kanady dostala ja.

V Kanade si žijem svoj „Canadian Dream“

Po ukončení vysokej školy som chcela ísť žiť niekam, kde je angličtina materinským jazykom. Voľba padla práve na Kanadu. Tento program na ILAC International College mi zabezpečoval všetko, čo som potrebovala: vzdelanie a prácu počas celého pobytu. Už počas štúdia v Kanade som začala pracovať pre kanadskú firmu, v ktorej pracujem dodnes a žijem si svoj „Canadian Dream“.

Štúdium v Kanade prinieslo príležitosti aj mnohým Slovákom.

…po splnení určitých podmienok, nie je ťažké získať trvalý pobyt…

Veľa mojich spolužiakov po ukončení štúdia v Kanade pokračovalo  ďalej na inej college alebo si našli prácu a v krajine žijú dodnes. Ak má študent kanadské vzdelanie a pracuje, môže si požiadať o dlhodobé pracovné povolenia a následne o trvalý pobyt. Po splnení  určitých podmienok ho nie je vôbec ťažké získať. Iní sa vrátili späť domov, či na Slovensko alebo do Európy. Skúsenosti nadobudnuté počas ich pobytu v Kanade využívajú vo svojom profesionálnom živote.

Štúdium v Kanade, Vancouver..

Vancouver

Štúdium v Kanade Calgary.

Calgary

MJA: Kanada je federálny štát, ktorý sa skladá z 10 provincií a 3 teritórií. Každá provincia má aj svoj systém vzdelávania a môže sa samozrejme líšiť. Vnímate nejaké závažnejšie rozdiely vo vzdelávaní v jednotlivých častiach Kanady? Uprednostňujú zahraniční študenti niektorú provinciu viac ako  druhú?

Katka: Veľké rozdiely medzi provinciami nie sú. Jedinou výnimkou je provincia Quebec, kde stále mierne prevažuje francúzsky jazyk nad anglickým a tento pomer by chceli udržať. Preto pri štúdiu v tejto kanadskej provincii na vysokých školách a univerzitách sa veľmi prihliada na znalosť francúzskeho jazyka.

Takže, ak študent hovorí plynule francúzsky a vie doložiť certifikát, tak môže čerpať z veľkého počtu výhod ako tretinové školné, alebo nespočetné možnosti pri hľadaní práce na štátnych úradoch, školách, letiskách a podobne. 

Slováci uprednostňujú Toronto, ale najmä Vancouver…

Študenti uprednostňujú štúdium vo Vancouvri.

Väčšina Slovákov však uprednostňuje Toronto, ale najmä Vancouver. Sú to dve z troch najväčších kanadských miest a študenti si ich vyberajú kvôli „kozmopolitnosti“ a možnostiam.

Vancouver však prevažuje kvôli svojej unikátnej polohe na rozhraní hôr a oceánu a nekončiacim možnostiam využitia tohto prírodného ihriska. Ráno ísť lyžovať a poobede pádlovať na oceán nie je v tomto meste výnimočné.

Dve hodinky severne od mesta sa tiež nachádza olympijská dedina Whistler, ktorá hostila zimnú olympiádu v roku 2010 a je prekrásna. Ponúka veľa možností robiť šport v zime aj v lete. V okolí Toronta aj Vancouveru sú však aj ďalšie krásne mestečká s mnohými vysokými školami a preto najpopulárnejšie provincie sú Ontario a Britská Kolumbia.

…my Slováci máme v Kanade výborné renomé ako zodpovední, dochvíľni, inteligentní a pracovití ľudia…

Študenti si môže na štúdium v Kanade vybrať z množstva programov.

MJA: Najčastejšie programy, ktoré sú pre zahraničného resp. slovenského študenta zaujímavé sú jazykové pobyty – čiže klasický jazykový kurz spojený s ubytovaním, stredoškolské programy a Work and study programy. Samozrejme, že každý program sa zameriava na niečo špecifické: jazykové pobyty rozvíjajú a podporujú progres angličtiny ako takej. Štúdium na strednej škole rozvíja všeobecné vzdelávanie. A Work and study umožňuje popri štúdiu aj prácu. Zaujímalo by ma, čo je takým spoločným aspektom týchto programov, prečo by si študent mal vybrať  štúdium práve v Kanade?

Katka: Je to presne kvôli Kanade. Táto krajina je veľmi otvorená novým ľuďom, študentom zo všetkých krajín sveta, či sú z Brazílie, Slovenska, alebo Japonska. Všetci sú na jednej úrovni a na nikoho sa nepozerá zdola či zhora. To na Kanade milujem.

Plus my Slováci máme v Kanade výborné renomé ako zodpovední, dochvíľni, inteligentní a pracovití ľudia, preto sa študenti nemusia obávať, že by si nenašli prácu. To bolo pred mojim príchodom do Vancouveru pred štyrmi rokmi tým najväčším strašiakom, avšak moju prvú prácu ako baristka som si našla za tri týždne.

Kanadskí teenageri majú vo svete najlepšie vzdelanie…

Kanadskí teenageri sú vysoko vzdelaní.

MJA: Ako som spomínala obyvatelia Kanady sú vysokovzdelaní a vraj kanadskí teenageri majú podľa svetového meradla najlepšie vzdelanie. Vnímate  vyššie vzdelanie obyvateľov aj v bežnom živote?

Katka: Určite áno. Táto úroveň sa ďalej pretavuje presne v podobe tolerantnosti a otvorenosti k novým ľuďom a možnostiam, uchovávania prírodných krás, životnej úrovne, ale hlavne zodpovednosti za seba samých a naše okolie, v ktorom spoločne žijeme.

MJA: A teraz trochu z iného súdka. Kanada je vraj svetovou „donuts“ veľmocou a nachádza sa tu najviac obchodov so šiškami na jedného obyvateľa. Chodíte aj Vy na šišky alebo ste si obľúbili nejaké iné kanadské jedlo?

Obľúbené kanadské donuts.

Typické kanadské šišky, v angličtine donuts.

Katka: To máte pravdu. Ich milovaný Tim Hortons je niečo ako kanadský Starbucks a ich donuts sú legendárne! Ponuka je nekonečná od čistého donutu s glaze, alebo plneného ríbezľovým džemom až po donut s vanilkovou náplňou s kúskami Milka čokolády navrchu.

Taktiež pri rôznych príležitostiach vyrábajú špeciálne edície. Napríklad na Canada Day, 1. júla pečú donuts s cukrovou polevou vo farbách kanadskej vlajky. Ďalším typických jedlom je Poutine, čo sú hranolky s mäsovou polevou a plátkami mozzarely na povrchu. Zo začiatku najbizarnejším jedlom boli pre mňa fried pickels, čiže vyprážané nakladané uhorky s majonézovou omáčkou. Dnes sa ich neviem dojesť a neexistuje nič lepšie k piatkovému popracovnému pivku.

anaďania si vedia pochutiť.

MJA: Kanada je krásna krajina s množstvom nádherných prírodných scenérií a úkazov. Kanada má vraj  viac jazier ako všetky ostatné krajiny dokopy až okolo 31 000 jazier. Úžasné národné parky, spievajúci piesok, skalnaté útvary a veľkolepé mestá. Ktoré sú Vaše obľúbené miesta, čo ste už navštívila a čo by ste ešte chcela vidieť?

Katka: Mojim najobľúbenejším miestom sú kanadské Skalnaté Hory, teda Rockies.

Mala som šťastie si dva roky dozadu užiť neskutočný roadtrip z Vancouveru do Rockies a stráviť tam tri týždne a preliezť každý kút. Bol to neopísateľný zážitok a ihneď by som si ho zopakovala. Takisto sme už stihli roadtrip po juhu British Columbia s kempovaním v divokej prírode, či výlet do Muskoky čo je pár hodín severne od Toronta.

Štúdium v Kanade mi umožnilo vidieť nádherné miesta…

Videla som divokého dvojmetrového rysa, medveďa hnedého, ktorý je na moje počudovanie čierny a taktiež dvoch grizly medveďov. Príroda v Kanade je skutočne nespútaná a úžasná.

Mojim najobľúbenejším miestom je Valley of the Ten Peaks nad Morain Lake v Banff National Park. Určite by som rada videla Montreal, ale špeciálne východne pobrežie Kanady, provincie ako Nova Scoutia, alebo New Brunswick, ktoré sú vraj prekrásne.

Národný park Banff v Kanade.

Národný park Banff.

MJA:  Myslím, že o Kanade by sa dalo rozprávať ešte veľa. Čo by ste určite chceli odkázať Slovákom cestujúcim do Kanady alebo takým, čo ešte len rozmýšľajú, že navštívia Kanadu ako študenti?

Katka: Za mňa by som im všetkými desiatimi odporúčala sa sem pozrieť. Či na jeden – dva roky cez Work and study program, alebo len na pár týždňov na jazykový kurz. Je to skvelá skúsenosť, ktorú si ponesiete so sebou v podobe zlepšenej angličtiny, alebo aj pracovných skúsenosti a vo všeobecnosti vďaka úplne inému environmentu a ľudskému prístupu, z ktorého by sme si všetci mali brať príklad.

Ďakujeme za rozhovor a Katke prajeme veľa pracovných úspechov!

Úžasné prírodné scenérie v Kanade.