Hore
Základné talianske frázy, ktoré si určite zamilujete!

Základné talianske frázy, ktoré si určite zamilujete!

Taliančinou hovorí v súčasnosti približne 100 miliónov ľudí po celom svete. Taliansky jazyk je založený na latinčine a patrí k najpopulárnejším svetovým jazykom. Veľa ľudí dokonca tvrdí, že znie takmer rovnako romanticky ako samotná francúzština.
Aká je vaša znalosť talianskeho jazyka? Poznáte aspoň niektoré základné talianske frázy, alebo sa ich aspoň chcete naučiť? Môžete začať už dnes vďaka nášmu článku – pripravili sme si totižto 12 základných talianskych fráz, ktoré si isto zamilujete!

Základné talianske frázy Vám určite pomôžu v úplných začiatkoch!

Prečo sa učiť taliančinu?

Vedieť rozprávať plynule po taliansky dokáže byť kľúčovým faktorom nie len pri prijímacích pohovoroch, ale aj pri cestovaní.
Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť Taliansko, je zrejmé, že sa vo väčších turistických mestách dohovoríte bez problémov aj po anglicky – napríklad v mestách ako je Rím či Benátky. Akonáhle sa však dostanete do menších, turistami až tak neokupovaných miest, veľmi rýchlo zistíte, že sa vám aspoň základy z talianskeho jazyka určite hodia. V menších mestách sa v angličtine dorozumiete s veľmi málo obyvateľmi, pokiaľ vôbec s niekým.

Základné talianske frázy budete pravidelne využívať na jazykovom pobyte v Taliansku!

Základné talianske frázy – kde a ako začať?

Každý človek sa učí cudzí jazyk iným spôsobom. Niekto navštevuje jazykové kurzy, ďalší sleduje filmy v originálnom jazyku s titulkami či počúva hudbu, iný sa vydá priamo do krajiny a učí sa „za pochodu“. Nech už sa chystáte vycestovať na jazykový pobyt do Talianska alebo sa chcete začať učiť v rámci voľného času, ako prvé je potrebné si osvojiť úplne základné talianske frázy.

Medzi ne rozhodne patrí aj napríklad:

Buongiorno! – Dobrý deň!
Si – Áno
No – Nie
Per favore – Prosím
Grazie! – Ďakujem!
Prego – Nie je zač
Mi scusi – Ospravedlňte ma/Prepáčte mi
Come sta? – Ako sa máš?
Sto bene, grazie. – Mám sa dobre, ďakujem.
Piacere. – Rád ťa spoznávam.
Non capisco. – Nerozumiem.
Addio! – Dovidenia!

Základné talianske frázy určite využijete v menších mestách v Taliansku!

Zopár zaujímavostí na záver

Vedeli ste, že:

  • Vám stačí ovládať približne 100 základných a často používaných slov, aby ste bežnému talianskemu textu porozumeli aspoň na 50% ?
  • Talianska abeceda sa skladá len z 21 písmen? Neobsahuje pritom písmená: j, k, w, x, y
  • Taliančina je štvrtý najštudovanejší jazyk na svete?
  • Zatiaľ čo v Amerike má až 17 miliónov obyvateľov korene pochádzajúce z Talianska, taliansky tu hovorí len 1 milión obyvateľov?

Jazykový pobyt v Taliansku nebol nikdy jednoduchší vďaka naučeným základným talianskym frázam!

Tak čo, zapamätali ste si aspoň niektoré základné talianske frázy? Mnoho z nich ste už určite poznali z filmov a seriálov. A pokiaľ boli niektoré pre vás novinkou, odporúčame si ich ešte raz prečítať a zapamätať – tieto základné talianske frázy určite skôr či neskôr využijete priamo v reči!

Navyše nikdy neviete, kedy vás zopár základných talianskych fráz motivuje k tomu, aby ste sa v tomto jazyku naučili hovoriť úplne plynule!