Hore
Vianoce v nemecky hovoriacich krajinách – Nemecku a Rakúsku

Vianoce v nemecky hovoriacich krajinách – Nemecku a Rakúsku

Prichádzajúce Vianoce sú pre kresťanský svet najvýnimočnejším obdobím plným radosti, pokoja a rodinnej pohody. Každá krajina oslavuje tieto sviatky svojím vlastným spôsobom a má iné tradičné zvyky. Dnes sa zameriame na Vianoce v nemecky hovoriacich krajinách – Nemecku a Rakúsku. Zisti, v čom sa odlišujú ich sviatky a tradície od tých našich, a čo máme naopak spoločné.

Tradičné vianočné trhy ako súčasť Vianoc

V Rakúsku aj v Nemecku sú Vianoce vnímané ako obdobie rodinnej pohody a rôznych tradícii, najmä na vidieku. Väčšina domovov je zdobená vianočnými dekoráciami, samozrejme svetielkami, anjelikmi a stromčekmi. Pred mnohých sú však neodmysliteľnou súčasťou Vianoc práve vianočné trhy. Táto tradícia sa údajne rozšírila práve z týchto krajín. Na mestských trhoch, známych ako Weihnachtsmarkt, sa návštevníci ponárajú do autentickej vianočnej atmosféry pri pohári punču a hraní kolied.

Väčšina veľkých miest, ako napríklad Viedeň a Salzburg, sa počas týchto sviatkov mení na svetielkujúce miesta plné stánkov s tradičnými remeselnými výrobkami a vianočnými zákuskami. Nesmie chýbať varené víno, punč a medovníčky Nemecké vianočné trhy sú známe kvôli tradičným remeselníkom a ich hand-made výrobkom. Najväčšie a najmalebnejšie trhy sa nachádzajú v Berlíne, Drážďanoch a Kolíne. Stánky sú plné ručne vyrábaných ozdôbok, prípadne sa v nich predávajú rôzne kulinárske pochutiny, čo skutočne dotvára sentimentálnu vianočnú atmosféru.

V Nemecku a aj v Rakúsku si môžete vychutnať na trhoch tradičné Pyramiden (svetelné pyramídy) a benátske kolotoče pre deti. Na námestiach taktiež nájdete tzv. ruské kolá a malé betlehemy.

Vianoce v nemecky hovoriacich krajinách - Nemecku a Rakúsku

Vianočné jedlá v Nemecku a Rakúsku

Na vianočnom stole nájdeme klasické jedlá, ako sú Weihnachtsgans (vianočná hus) a Christstollen (vianočná štóla). Rodiny a blízki sa zhromažďujú okolo stola na vianočnú večeru. Tradičné nemecké Vianoce sú tiež spojené s vianočnými koláčmi napr. známymi Lebkuchen (perníkmi). Okrem samotnej večere v kruhu blízkych sa rodina stretáva aj pri spoločnom zdobení stromčeka a pečení dobrôt. Linzer koláč predstavuje orechový koláč s džemom, ten tiež nesmie chýbať počas Vianoc na stole. V Nemecku a aj v Rakúsku je bežné podávať v niektorých regiónoch na vianočnú večeru tiež pečené kačky a husy s knedľou a kapustou.

Kapor na stole nie je nevšedný

V niektorých regiónoch Nemecka je tradičným jedlom naopak pečený kapor. Kapry často predávajú na trhoch ako aj u nás, a po zakúpení sa zabijú a pripravia na vianočný stôl. Táto tradícia má korene v stredoveku.

Vianoce v nemecky hovoriacich krajinách - Nemecku a Rakúsku

Adventný čas

V Rakúsku a aj v Nemecku sa Vianoce začínajú štyrmi adventnými nedeľami, rovnako ako aj na Slovensku. Každú nedeľu pred Vianocami sa otvára jedno okienko adventného kalendára, a to nielen v domácnostiach, ale aj vonku – napríklad na námestiach.

Nemecké domácnosti zdobia svoje domčeky adventnými výzdobami a kalendármi, ktoré majú presne 24 okienok. Deti každý deň otvoria jedno okno, kde ich čaká sladká dobrota alebo iná maličkosť. Svetielka v nemecky hovoriacich krajinách hrajú kľúčovú úlohu vo vytváraní magického vianočného prostredia. Mestá a dediny sú zdobené svetielkami, anjelikmi, stromčekmi vytvárajúc tak nezabudnuteľnú romantickú atmosféru.

Aj v Rakúsku aj v Nemecku rodiny rozbaľujú darčeky na 24. decembra, večer, ako aj my na Slovensku.

Vianoce v nemecky hovoriacich krajinách - Nemecku a Rakúsku

Zaži Vianoce v nemecky hovoriacich krajinách aj ty. Vychutnaj si Vianoce v Nemecku alebo Rakúsku so všetkými tradíciami a rozprávkovou atmosférou, ktorá sa s týmto sviatkom spája.
Na našej stránke nájdete viac informácií o jazykovom pobyte v Nemecku a jazykovom pobyte v Rakúsku.