Hore
Čo ochutnať v USA? Tradičné jedlá Američanov

Čo ochutnať v USA? Tradičné jedlá Američanov

Podľa najnovšieho prieskumu sa ukázalo, že takmer 40% Američanov je obéznych alebo tlstých. Možno preto, že milujú sladké, hamburgery, stravovanie sa von naponáhlo v  rýchlom občerstvení. Coca-cola a hamburger však nie sú jedinými pochutinami Američanov, aj keď sú Američania hrdí práve na tieto dva lokálne produkty. Čo ochutnať v USA? Ktoré sú tradičné jedlá Američanov? Pokiaľ nemáš možnosť vycestovať do USA na pobyt, radi ti to priblížime v našom dnešnom blogu!

Nie sú to len fastfoody, ale…

Ak by sme povedali, že jedine hamburger a McDonald’s sú to jediné, čo nám môže Amerika ponúknuť, nebolo by to úplne fér, pretože tých jedál je podstatne viac – pričom ide o skutočné lahôdky. Fastfoodové jedlá však nemôžeme nespomenúť, a preto by sme predsa len začali klasickým hamburgerom. Bez poriadnej opečenej slaninky a rôznych sósov by hamburger nebol hamburgerom. Ak by si Američania mali vybrať, čo majú najradšej z jedál, určite si vyberú práve tradičný hamburger.

Tradičné jedlá Američanov

Raňajky v USA

Američania zvyknú piť ráno kávu, alebo si ju zoberú so sebou do práce. Vypijú ju zvyčajne cestou do práce, pretože sa väčšinou ponáhľajú. Typické sú na raňajky croissanty so Starbucks kávou, alebo si dožičia toast s marmeládou. Raňajky väčšinou pozostávajú z vajíčok, cereálii, džemu, ovocia, milkshakov či smoothies. Zvyčajne sa na raňajky najmä pre deti zvyknú pripraviť palacinky s nutellou alebo toasty s vajíčkom a syrom.

Obed – rýchly snack?

Obed nie je hlavným pokrmom dňa, väčšinou sa zje niečo narýchlo, ako napríklad hranolčeky, ľahký snack, alebo sandwich s tuniakom, Tacos, prípadne kúsok pizze či hamburger. Tiež sú populárne aj cestoviny na rôzne spôsoby alebo klasické americké hot dogy, či Buffalo wings – opečené kuracie krídelká s chutným dresingom.

Tradičné jedlá Američanov na obed

Večera ako hlavný chod

Na večeru, ktorá je hlavným chodom dňa, sa zvyčajne pripravuje mäso alebo predpripravené polotovary, ktoré iba narýchlo prihrejú doma. Polievky Američanom veľmi nechutia. Američania milujú „to eat out“, teda jesť von, najmä večer po práci. Je to pre nich aj určitá forma relaxu a socializácie s rodinou či priateľmi.

Aké sú tradičné jedlá Američanov?

Tradičné jedlá Američanov je veľmi ťažké určiť

Amerika je ale veľmi veľká krajina a multikultúrna, žijú tam takmer všetky národnosti sveta, takže je pomerne náročné určiť, čo vo všeobecnosti Američania jedia. V dôsledku multikultúrnosti je tam veľa jedál a zvykov.

Čo sa týka sladkého, delikatesou americkej kuchyne je jablkový koláč – apple pie, ktorý je americkým ikonickým koláčikom. Miestnym aj turistom chutí tiež carrot cake (mrkvový koláčik), ktorý má tiež svoju tradíciu. Zo sladkých pochutín nemôžeme zabudnúť ani na sladké šišky, donuty, palacinky a obľúbené čokoládové muffiny. Veľmi chutným čokoládovníkom je aj Boston cream pie a Coconut cake.

Obľube sa teší aj mexické Tacos, ktoré je jedným z najobľúbenejších jedál Američanov. Taktiež Američania nevedia odolať Cheese steaks, Barbecue Ribs alebo mäsovým steakom, ktoré milujú a majú svoju tradíciu medzi obyvateľstvom. Takisto sú populárne pizze rôzneho druhu.

Tradičné jedlá počas Vianoc a Vďakyvzdania

Vybrať tradičné sviatočné jedlá Američanov je už o čosi menej náročné. Počas Vianoc a na Deň Vďakyvzdania sa najčastejšie podáva pečený moriak s náplňou, brusnicová omáčka, zemiaková kaša a zeleninový šalát. Nesmie chýbať ani pumpkin pie – tekvicový koláčik. O tom, ako trávia Američania tieto sviatky, sa môžeš dočítať v našich blogoch:

Tradičné jedlá Američanov počas sviatkov

Vraví sa, že lepšie je raz vidieť, ako desaťkrát počuť. Ak chceš ochutnať pravé a tradičné jedlá Američanov, najlepšie je ponoriť sa do tej – ktorej kultúry na jazykovom pobyte. Napríklad v populárnom New Yorku alebo v slnečnom Miami! Jedným z cieľov jazykového pobytu je predsa zažiť kultúru krajiny, ktorej súčasťou sú aj pochutiny.

Zaži spolu s nami pravú atmosféru a ochutnaj americké jedlá priamo v USA na pobyte.