Hore
Rodina? Rezidencia? Apartmán?

Rodina? Rezidencia? Apartmán?

Váhate, ktorý typ ubytovania je pre vás najvhodnejší? Neviete vyriešiť dilemu: rodina či apartmán? Rada vám poskytnem aj moje vlastné skúsenosti z rôznych typov ubytovaní. Možno po prečítaní tohto článku sa vám bude rozhodovať oveľa ľahšie…

Rozhodli ste sa spojiť príjemné s užitočným a chystáte sa vycestovať na jazykový pobyt do zahraničia. Ale aké ubytovanie je pre vás najvhodnejšie a čo požadovať, aby ste sa na jazykovom pobyte cítili, čo najlepšie?

Chcete si predsa z jazykového pobytu priniesť nielen vyššiu jazykovú úroveň, ale aj príjemné spomienky na váš voľný čas či oddych v ubytovacom zariadení.

Z jazykového pobytu by ste si mali priniesť pekné spomienky.

V podstate si vyberáte medzi štyrmi typmi ubytovania: rodina, rezidencia, apartmán a hotel. Všetky samozrejme sú, ale aj nie sú vhodné pre každého. Treba sa rozhodnúť.

Rodina musí spĺňať určité kritériá, napríklad vhodné zariadenie izby pre študenta alebo hygienické normy…

Rodina je typ ubytovania, kde vstupujete do súkromia niektorej z miestnych rodín. Takáto rodina sa do programu ubytovania študentov zo zahraničia prihlásila dobrovoľne, s úmyslom si niečo privyrobiť. Samozrejme musí spĺňať určité kritériá, napríklad vhodné zariadenie izby pre študenta, hygienické normy atď.

Väčšina rodín je komunikatívna a sú radi, keď k ním príde študent zo zahraničia.

Väčšinou ide o rodiny, ktoré sú veľmi komunikatívne, radi sa zoznamujú a rozprávajú o zvyklostiach krajín, z ktorých študenti prichádzajú.  Rodina môže byť akákoľvek: manželský pár dôchodcov, rozvedená matka s deťmi, vdovec, v západných krajinách aj lesbický či homosexuálny pár.

Rodina na jazykovom pobyte môže byť akákoľvek.

Je celkom normálne a v podstate prirodzené, že rodina v zahraničí môže byť rôzneho vierovyznania alebo národnosti. Je bežné, že vás napríklad v Londýne privítajú Indovia hovoriaci čistou angličtinou alebo v USA Číňania, žijúci v New Yorku už 20 rokov. Je potrebné tento fakt vziať na vedomie a akceptovať zvyky či tradície rodiny.

Každá hostiteľská rodina má svoje zvyky a tradície.

Strava v rodine je výhradne záležitosť rodiny. Nie je možné požadovať jedlo, na ktoré ste zvyknutí doma, napríklad naše slovenské domáce polievky. Tu je na mieste akceptovať stravu, na ktorú je zvyknutá rodina.

Niektoré rodiny sú ochotné prikúpiť niečo, čo máte radi, ale nie je to pravidlo. Takisto nie každá rodina varí klasickú domácu stravu. Je to, ako v každej rodine. Niekde varia lepšie, inde horšie alebo inak.

Stretla som sa aj s prístupom, že domáca sa spýtala, čo mám rada a to mi kupovala, ale nie je to obvyklé…

V niektorej rodine vám povedia, že „obslúžte sa kedykoľvek“ a chladnička je pre vás akoby stále k dispozícii. Inde vám raňajky a večere naservírujú na stôl a do chladničky nemáte prístup, pretože sú tam aj osobné veci rodiny. Alebo vám na raňajky vyložia všetko, čo majú a vy si vyberiete na čo máte chuť. Stretla som sa aj s prístupom, že domáca sa spýtala, čo mám rada a to mi kupovala, ale nie je to obvyklé pre každú rodinu. Koľko ľudí, toľko chutí.

Každá hostiteľská rodina varí podľa svojich chutí.

Niektoré rodiny, napríklad dôchodcovia majú viac času a môžu sa vám „venovať“ viacej, možno vás aj niekde zoberú. Opäť toto nie je pravidlo a nie je ani na mieste očakávať od rodiny takýto prístup. Nie je to ich povinnosť!

V krajinách, kde je nedostatok vody, napríklad na Malte sa môžete stretnúť so šetrnejším prístupom k používaniu vody, napríklad pri sprchovaní. Rodina vás môže požiadať, aby ste rešpektovali čas sprchovania alebo prania.

V ostiteľskej rodine je potrebné sa dohodnúť napríklad na časoch používania kúpeľne.

V princípe, ak vám ubytovanie v rodine vyhovuje a chcete vidieť, ako žije typický krajan, chcete jesť typické národné jedlá a nevadia vám určité obmedzenia a viete sa prispôsobiť, vyberte si ubytovanie v rodine.

Hoci aj krátkodobý pobyt v rodine vám ponúkne veľa vynikajúcich príležitostí na rozvoj vašich komunikačných zručností, napríklad pri raňajkách či pri večeri alebo len tak, keď prechádzate cez obývačku. Určite vám pomôžu, keď sa opýtate na nejaké miestne zvyky či požiadate o nejakú dobrú radu.

Na jazykovom pobyte práve rodina ponúka príležitosť na rozvoj komunikácie v cudzom jazyku.

Typické krajiny, kde je výhodné sa ubytovať v rodine je Malta, Írsko, Rusko, Anglicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, USA, Kanada

Kým pobyt v rodine je  aj o spoznávaní tamojšej kultúry a miestnych zvykov, pobyt v rezidencii alebo v apartmáne je viac medzinárodný. Poskytuje priestor na zoznámenie sa, komunikáciu a vnímanie rôznych národov a národností.

Veľmi obľúbené sú tzv. campusy, napríklad na Malte. Campus je vlastne rezidencia „all in one“…

Pobyt v rezidencii je viac-menej ubytovanie na spôsob internátu, a to za rôznych podmienok a na rôzne variácie. Veľmi obľúbené sú tzv. campusy, napríklad na Malte. Campus je vlastne rezidencia „all in one“. takže všetko v jednom. Okrem ubytovacích jednotiek sa v campuse nachádzajú aj priestory jazykovej školy, čiže učebne, kancelárie, knižnica, recepcia, bufet, bazén, jedáleň atď.

Na jazykovom pobyte sa môžete ubytovať v campuse, napríklad na Malte.

Rezidenčné bývanie je veľmi zaujímavé, pestré, plné života a rôznych ľudí. V areáli rezidencie sa všade nachádza prístup na Internet, prípadne miestnosť, kde sa dá použiť počítač. Na vyhradených miestach sa na nástenkách zverejňujú informácie o voľnočasových aktivitách, na ktoré je možnosť sa na recepcii alebo v škole prihlásiť.

Studenti v campuse na jazykovom pobyte na Malte.

Pokiaľ túžite po menšej spoločnosti, ale tiež medzinárodného charakteru, čiže s možnosťou zoznámiť sa s ľuďmi z rôznych krajín, v takomto prípade je veľmi vhodný zdieľaný apartmán. Ide vlastne o bývanie vo viac izbovom byte, ktorý je plne zariadený. Poskytuje dostatok súkromia a zároveň spoločnosť, keďže ostatné izby obývajú ďalší študenti.

V apartmáne je možnosť sa stretnúť a komunikovať v spoločných priestoroch ako je kuchyňa či obývačka. V blízkosti takýchto zdieľaných apartmánov sa nachádzajú menšie alebo väčšie obchody s potravinami, prípadne miestne trhy s ovocím, zeleninou, rybami či iným tovarom, keďže apartmán vám ponúka možnosť sa samostatne stravovať.

Ubytovanie v apartmáne.

Väčšina apartmánov sa vyskytuje v blízkosti jazykových škôl, ale sú aj také, kde je potrebné prejsť väčší kus peši prípadne sa do školy dopraviť autobusom alebo metrom. Najmä vo väčších mestách v krajinách ako Anglicko, Rusko, USA, či v akomkoľvek väčšom meste je dôležité akceptovať aj väčšiu vzdialenosť ubytovania od jazykovej školy. Je celkom prirodzené, napríklad v Londýne alebo New Yorku, že ubytovanie sa nachádza aj hodinu cestovania autobusom od jazykovej školy.

Jazykový pobyt je možný vo väčších ako aj menších mestách.

Ak vám vadí ranné vstávanie a prílišné cestovanie, je vhodnejšie si na jazykový pobyt vybrať menšiu destináciu, kde je vzdialenosť od školy aspoň do 30 minút autobusom či peši.

Väčšina ubytovacích jednotiek, či už rodiny, rezidencie alebo apartmány sa nachádzajú v rôznych lokalitách konkrétnej destinácie, kde ste sa rozhodli stráviť svoj jazykový pobyt. Niektoré prímorské destinácie vám však môžu ponúknuť ubytovanie aj priamo na pláži, napríklad španielska Malaga, či Florida.

Jazykový pobyt s ubytovaním na pláži.

Pokiaľ netúžite po nijakej spoločnosti a po štúdiu v jazykovej škole v zahraničí si chcete dopriať viac súkromia, môžete využiť ponuku apartmánov tzv. studio – samostatná bytová jednotka, hotel alebo guest house. Väčšina jazykový škôl má v ponuke niekoľko hotelov, niekedy aj za výhodnejšiu cenu.

Stretnutie študentov na jazykovom pobyte v hoteli.

Dúfam, že sme vám pomohli vo vašom rozhodovaní a že si ubytovanie, ktoré je určite nevyhnutnou a dosť dôležitou súčasťou vášho jazykového pobytu vyberiete správne a budete spokojní.

V skratke: zvážte vždy všetko „pre“ a „proti“ a to, čo je pre vás v súvislosti s ubytovaním  to najdôležitejšie. Určite sa rozhodnete správne a jazykový pobyt si tak užijete naplno.

Držíme vám palce na ceste za poznávaním vášho obľúbeného cudzieho jazyka a želáme vám krásne leto.